Çetin Doğan

Çetin Doğan


1940 yılında Trabzon’un Maçka ilçesinde doğdu. Doğan, 1960 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1961 yılında da Topçu Okulu’ndan mezun oldu.

1987 yılında tuğgeneralliğe terfi eden Orgeneral Doğan, Genelkurmay Komuta Kontrol Daire Başkanlığı, 1. Zırhlı Tugay Komutanlığı, Genelkurmay Plan Harekat Daire Başkanlığı, 4. Kolordu Komutan Yardımcılığı, 1. Mekanize Tümen Komutanlığı, Genelkurmay Harekat Başkanlığı ve Jandarma Asayiş Komutanlığı görevlerinde bulundu.

1999 yılında orgeneralliğe yükselerek Ege Ordu Komutanlığı’na atandı. Son olarak ise 1. Ordu Komutanlığı görevinde bulunan Çetin Doğan buradan emekliye ayrıldı.

Doğan, TSK’dan emekli olduktan sonra döenmin cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Ahmet Yesevi Üniversitesi mütevelli heyeti başkanlığına atandı. 11. cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından görevden alındı.

Taraf gazetesi tarafından 2003 yılında 1. Ordu Komutanı iken Balyoz Darbe planı iddialarına sebep olan dosyaları hazırladığı iddia edilmiştir. Çetin Doğan bu haberler üzerine yaptığı açıklmada suçlamaları reddetti ve söz konusu planın bir darbe planı değil bir harp oyunu senaryosu olduğunu iddia etti.

Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet savcıları yaklaşık bir aylık incelemeden sonra 22 Şubat 2010 günü aralarında Çetin Doğan’ın da bulunduğu 49 askeri gözaltına aldı. 26 Şubat 2010’da mahkeme kararıyla tutuklandı ve ertesi gün Silivri Cezaevi’ne konuldu. Balyoz darbe planı iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan Çetin Doğan18 Haziran 2010 tarihinde tahliye edildi.