Colin Powell

Colin Powell

Colin Powell

Colin Powell, 5 Nisan 1937’de doğdu. Ailesi Afrika ve İskoç kökenlidir. Powell, South Bronx’da büyüdü. Eğitimini New York’ta tamamladı. Lisans eğitimi jeoloji alanındadır. Mezuniyetinden sonra Yedek Subay Eğitim Birliği'ne (Reserve Officers' Training Corps - ROTC) girdi ve asteğmen olarak rütbe aldı. Orduya girerek 1962-63 arasında Güney Vietnam Ordusu'nda danışman olarak ve 1968-69 yıllarında da Amerikan kuvvetlerinde Vietnam Savaşı'nda görev aldı. Daha sonra Washington'daki George Washington Üniversitesinde işletme üzerine yüksek lisans yaptı.

1972'de Beyaz Saray'da görev aldı. Kısa bir süre sonra Yönetim ve Bütçe Dairesinin müdür yardımcısı Frank Carlucci'nin danışmanları arasına girdi. İzleyen dönemde Pentagon'da ve başka yerlerde çeşitli görevler üstlendi; bu arada 1975-76 arasında Ulusal Harp Akademisinde kurmaylık eğitiminden geçti. 1983'te Savunma Sekreteri Caspar Weinberger'ın baş askerî danışmanı oldu. 1987'de Başkan Ronald Reagan'ın ulusal güvenlik işlerinden sorumlu danışmanlığını yürüten Carlucci'nin yardımcısı olarak Ulusal Güvenlik Konseyinin kurmay kadrosuna katıldı. Aynı yılın sonlarında Reagan tarafından Carlucci'nin yerine danışmanlığa atandı. Aralık 1987’den Ocak 1989’a kadar başkanın Ulusal Güvenlik İlişkileri danışmanlığını yaptı.

1989 başlarında Kara Kuvvetleri Komutanlığının başına getirildi. Nisan 1989'da orgeneralliğe yükselen Powell, Başkan George H. W. Bush tarafından genelkurmay başkanlığına denk düşen Birleşik Kurmay Başkanları Kurulunun başkanlığına (Chairman of the Joint Chiefs of Staff) atandı. 1 Ekim 1989'dan 30 Eylül 1993'e kadar Savunma Bakanlığının en yüksek askerî pozisyonu olan genelkurmay başkanlığını yapan Powell, bu süre zarfında 28 tane krizi yönetti. Bunlara 1991 Körfez Savaşı’ndaki Çöl Fırtınası operasyonu da dâhildi. Bütün bu askerî harekâtlara rağmen uluslararası krizlerde askerî müdahaleyi nadiren ilk seçenek olarak savunması nedeniyle "The Reluctant Warrior" (Gönülsüz Savaşçı) lakabını aldı.

Emekliliğini müteakiben 1995 senesinde My American Journey adlı çok satan otobiyografisini çıkardı. Ek olarak Birleşik Devletlerde ve diğer ülkelerde konuşmacı olarak kariyer yaptı.

Powell, Alabama Birmingham’lı Alma Vivian Johnson’la evlendi. Michael adında bir oğlu, Linda ve Anne adında kızları vardır.

26 Ocak 2005'e kadar ABD dış işleri bakanlığı yapan Powell, koronavirüs kaynaklı komplikasyonlar nedeniyle 18 Ekim 2021’de hayatını kaybetti.