Deftones

Deftones, Sacramento’da kurulmuş Grammy ödüllü bir Alternatif Metal grubudur. 1988 - 1989 yılları arasında o zamanlar lise arkadaşı olan Stephen Carpenter,Frank Delgado,Chino Moreno,Chi Cheng,Abe Cunningham tarafından kurulmuştur. 1994 yılına kadar bir amatör grup olan ve daha çok cover yapan Deftones 1994 yılında Adrenaline albümünü yayımlayarak nu-metal akımına Chino Moreno’nun liriksek vokali ve kalemi sayesinde yeni bir soluk getirmiştir.Adrenaline albümü "hidden track" olarak barındırıdğı Fist ile oldukça iyi satış rakamına ulaşmıştır. Bored single olarak piyasaya sürülen ilk Deftones şarkısıdır ve Adrenaline albüm kapağında bir şırınga illüstrasyonu bulunmaktadır.

1997 yılında Around the Fur albümü ile Amerika’da 500 bin kopya sattılar. Bu albüm ile MTV listelerine de giriş yapmayı başarmış olan Deftones şu anda bile kendilerine göre en iyi albümlerini yapmış oldular. Albümde en çok göze çarpan single Be Quiet and Drive oldu ki daha sonra da içinde çoğunlukla Be Quiet and Drive’ın akustik kayıtları ve konser versiyonları olan bir EP yayımladılar. Ayrıca Around the Fur albümünün başka bir özelliğide Soulfly üyesi olan Max Cavalera ile Chino’nun Max’ın ölen çocuğu için yazdıkları Headup parçasını barındırmasıdır. Bu sefer de "hidden track" geleneğini bozmadılar ve bir "hidden track" ile minik bir telefon konuşması kaydını albümde yayımladılar.

2000 yılında gelen White Pony albümleri kimi eleştirmenler tarafından Deftones’un en olgun olduğu albümü olarak nitelendirilmekte ve Deftones’un yaptığı müzik punk-trash olarak sınıflandırılmaktadır.Albümde yer alan Elite ile Grammy ödülü de kazanmışlardır. Maynard James Keenan ile yaptıkları Passenger düeti ise albüme çok ses getiren parçalarından biridir. Genel olarak bakıldığında en çok single üreten Deftones albümü de White Pony olmuştur. White Pony albümü aslında Deftones için oldukça sorunlu bir albüm olmuştur. İlk olarak piyasaya sürülen kırmızı ve siyah kapaklı albümler Boy’s Republic şarkısını içermekteydi ve sınırlı sayıda üretilmişti. Daha sonra "gri versiyon"u yayımlandı, özelliği sınırlı sayıda olmamasıydı. Son olarak yayınlanan "beyaz versiyonu"nda ise Boy’s Republic yerine Back to School geldi. Ancak grup üyeleri daha sonra Back to School’un albüme konmasının bir hata olduğu sonucuna vardılar ancak yapılacak pek bir şey kalmamıştı. White Pony albümü kapağında beyaz bir atı barındırmasının yanı sıra Chino’nun demeçlerine göre White Pony olarak adlandırılan kokain’e de gönderme yapmaktadır.

Bu kadar karmaşadan sonra Deftones albümü 2003 yılında yayımlandı. Albümün iddialı parçalarından biri olan Bloody Cape’e çekilen video asla televizyon kanallarında yayınlanmadı, sadece grubun resmi sitesinde yayınlandı ve o da sadece bir gün sürdü. İlk olarak Lovers düşünüldü albüm adı olarak ama daha sonra albüme adını verecek olan bu şarkı Hexagram olarak albümde yayımlandı ve albüm ismi Deftones olarak değiştirildi.

2006 yılında Deftones albüm adı olarak Saturday Night Wrist düşünülen son albümünü yayımldı. Ancak yine karar değişikliği yaptılar ve albümün adını B-Side and Rarities olarak değiştirildi. Albüm CD ve DVD ile beraber piyasaya sürüldü, DVD kısmına grubun performansları eklendi. Albüm ağırlıklı olarak coverlardan oluşmaktadır.

2006 yazındaki konser performansıyla ilgiyi üzerine çeken grup 31 Ekim 2006 yine çok başarılı bir albümü piyasaya sürdü. Saturday Night Wrist albümü ile Deftones yine güzel bir albümü dinleyicilerine sunmuş oldu.