Despina Vandi

Despina Vandi

Despina Vandi, 22 Temmuz 1969 Almanya doğumlu, Yunanlı müzisyen ve ses sanatçısı. Ülkemizde de bir çok defa konser veren Despina Vandi, Yunan müzik tarihinn en çok satan kadın şarkıcısı olmayı başarmıştır.

 

Despina Vandi’nin ilk albümü ‘Gela Mo’ (Gülümse Bana) 1994 yılında, Vasilli Karra desteğiyle piyasaya sürüldü ve oldukça dikkat çekti.

İkinci albüm ‘Esene perimeno’ (Seni bekliyorum) oldu. Ardından 1997’de ‘Deka Entoles’ (On Emir) adlı üçüncü albümü ile Despina Vandi o güne kadar olan en iyi başarısını elde etti.

Sonraki iki sene içerisinde, Despina Vandi Yunanistan’ın en büyük ve en kaliteli show center Rex’te Türkiye’de de beğeniyle dinlenen Notis Sfakianakis ile sahne almaya başladı.

1999’da yayınladığı ‘Profities’ (Kehanetler) albümünü ile Despina Vandi ilk günden platin plak almayı başardı.


Despina Vandi, 2002 sonunda çıkardıpı ‘Geia’ adlı albümü ile aynı taiyan ‘Geia’ şarkısı ile Avrupa ve Türkiye’de de dikkat çekti.  Despina Vandi, dünya çapında en çok albüm satış rakamına ulaşmış olan sanatçıların ödül aldığı ‘World Music Awards’da ‘Worlds Best Selling Greek Artist 2001’ (Dünyanın En Çok Satan Yunan Artisti) ödülünü kazandı.

2003’te Yunanistan’ın Likavito ilinde verdiği konserinin DVD’sini ‘Despina Vandi-Live’ adı altında piyasaya sürdü.

Despina Vandi, 2004 yılında ‘Stin Avli Tou Paradisou’ (Cennet’in Bahçesi) adlı albümünü yayınladı ve ülkemizde de konser verdi.

Yayınladığı albümler şöyledir:

Gela Mou (1994)

Esena Perimeno (1996)

Deka Endoles (1997)

Profities (1999)

Gia (2001)

Gia + Ante Gia - Collector’s Edition (2002)

Stin Avli Tou Pardisou (2004)

Special Edition - Stin Ayli Tou Paradisou (2005)