Drowning Pool

Drowning Pool

Drowning Pool, baterist "Mike Luce" ve gitarist C.J. Pierce’ın New Orlenas’dan Dallas’a taşınıp orada bass’çı "Stevie Benton" ile tanışması ile ilk adımlarını attı. Güçlü ve karekterli vokal arayışları sonrasında "Dave Williams"ı da aralarına alan grup, kurulduktan 2 yıl sonra "Kittie" gibi gruplarla aynı sahneyi paylaşmaya başladı. Demolar kaydedip yayımlayan grubun bu şarkıları Dallas’ın en önemli radyo istasyonlarından biri olan (KEGL)’de listelere girince, grup kısa sürede Sony Müzik bünyesindeki Wind-up plak şirketi ile albüm anlaşması yapmayı başardı.

Grubun kariyerindeki ilk ve vokalist Dave Williams ile kaydettiği son albüm olan "Sinner", 2001 yılında yayınlandı. Jay Baumgardner (Papa Roch, Orgy, Coal Chamber) prodüktörlüğündeki albümde yeralan "Bodies" ve "Tear Away" isimli şarkılar sayesinde, kısa sürede çok popüler gruplar arasına isimlerini yazdırdılar.Özelikkle "Bodies" adlı parçası İkiz Kule saldırılarından sonra sık dinlenen bir parça oldu.

Başarılı vokalist Dave Williams 2002 yılında OzzyFest’ turnesinde tur otobüsünde ölü bulundu.Ölüm sebebinin kalp yetmezliği olduğu açıklandı.

Grup Dave’in ölümünden sonra bir süre ara veren grup özellikle Switched vokalisti Ben Schigel’i aralarında görmek istediklerini belirttiler fakat yoğun çabalara rağmen Schigel Drowning Pool’a katılmayı reddetti.Bunun üzerine grup 2003 yılında seçme yapmak zorunda kaldı. Seçmelerde öne çıkan isim Dino Cazares ile çalışan Jason "Gong Jones oldu,Jason’ı aralarına alan grup 2003 yılının Aralık ayında kayıtlara başladı.Nisan ayında Desensitized’ı yayınlayıp Damageplan ve SOiL ile tura çıktılar.

Yaptığı başarılı işe rağmen Jason,"Parasını alamaması,grubun Ben Schigel’den vazgeçmemesi,grup ile arasında müzikal farklılık bulunması" nedeniyle 14 Haziran 2005 tarihinde gruptan ayrılıp Florida’lı grup AM Conspiracy’e katıldı.

Memleketleri Dallas düzenlemek istedikleri konserden önce Jason’ın gruptan ayrılmasıyla şok yaşayan Drowning Pool ikinci şoku yapımcıları Wind Up Records’un grup kadrosundaki istikrarsızlığı öne sürüp anlaşmayı feshetmesiyle yaşadı.

Vokal için Dimebag Darell’ın ölümüyle dağılan Damageplan’ın vokalisti Patrick Lachman’ın adı geçmesine rağmen yeni vokalistin yakın arkadaş oldukları SOiL grubunun müziğe ara veren vokalisti Ryan McCombs olduğu açıklandı.Bu durum grubun SOiL ile arasını açılmasına neden oldu. OzzFest’te Ryan McCombs’un vokalistliğini ilan eden grup 2005 ve 2006 yılını konserlerle geçiren grubun haklarını Ryan McCombs’ta bulunan bazı SOiL parçalarını yorumlaması SOiL’in tepkisine yol açtı.

"Wind Up’tan ayrılma" ve "SOiL ile çekişme" sırasında sponsorlarını,önemli dostlarını kaybeden grup "Eleven Seven Music" ile anlaştı.2007 yılında Ben Schigel ve Nikki Sixx prodüktörlüğünde "Full Circle"ı yayınladı.

Stevie Benton’ın yüz kaslarında oluşan rahatsızlık 2007’deki This Is For The Soldiers Tour’un iptal edilmesine yol açtı.

Grup Ocak ayında çıkması planlanan albüm için stüdyo çalışmaları yapıyor.

Grup üyeleri
Vokal: Ryan McCombs
Gitar: C.J. Pierce
Bas: Stevie Benton
Bateri: Mike Luce