Erol Evgin


İstanbul, Moda’da doğan Evgin, İstanbul Erkek Lisesi’ni, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Mimarlık Bölümü’nü bitirdi.

Bir süre üniversite öğretim kadrosunda görev aldı. 1969 yılında, sözlerini kendi yazdığı "Sen" ve "Eski Günler" adlı bir single ile müzik dünyasına girdi. O döneme ait şarkıların bazıları; "İstemesen de", "Garip Gönlüm Olmuş Deli", "Gel de Yanma", "Şoför Mehmet", "Efkar"dır.

1980 - 1984 yılları arasında, Haldun Dormen’in yazıp yönettiği, "Hisseli Harikalar Kumpanyası" ile 400 kez, "Şen Sazın Bülbülleri" ile 200 kez sahneye çıktı. Beyaz perdede ise "Meryem ve Oğulları", "Renkli Dünya", "Bir İlkbahar Sabahı" adlı üç müzikal filmde başrol oynadı.

1986 yılında sahne çalışmalarına ara vererek, eşi Yüksek Mimar Emel Evgin ile birlikte Mimarlık Bürosunu açtı. 1989 yılında sanatçı dostlarıyla birlikte POPSAV - Popüler Müzik Sanatı Vakfı’nı kurdu ve üç yıl Vakfın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı üstlendi. 2005 yılında, POPSAV - Popüler Müzik Sanatı Vakfı Onursal Başkanı seçildi.

1992 - 1993 yıllarında Show TV’de "Süper Aile" adlı yarışma programını 400 bölüm sundu. 1995 - 1996 yılları arasında, TRT 1’de kendi yapımı "Erol Evgin Show" adlı programın genel yönetmenliğini ve sunuculuğunu yaptı.

1997 yılında kendi bestelerinin çoğunlukta olduğu "Sen Unutulacak Kadın mısın? " adlı albümü çıkardı. "Ben İmkansız Aşklar İçin Yaratılmışım", "Sen Unutulacak Kadın mısın?", "Gönlümdeki Kuşlar" ve "Haydi Canlar" o dönem şarkılarından bazılarıdır.

2000 - 2003 yılları arası, Kanal D ve Star TV’de "Bir Sevda Masalı" adlı programı, 100 bölüm hazırlayıp sundu. 2002 yılında Murat Evgin’le birlikte, 20 konserlik "Baba - Oğul" konser - show turnesi gerçekleştirdiler.

Sanatçı 2004 yılında "İbadetim" adlı albümüyle müzikseverlerle buluştu. 2005 yılında Kurtuluş Savaşı’mızı anlatan "Mustafa Kemal’i Gördüm Düşümde" adlı bir temalı konser hazırlayıp, sundu. Aralık 2005’de, Çiğdem Talu ve Melih Kibar ile gerçekleştirdiği 20 unutulmaz şarkıyı "İşte Öyle Bir Şey" albümüyle yeniden çıkardı.

Aralık 2006’da, Melih Kibar ve Çiğdem Talu imzalı, günümüz "Pop Klasikleri"nden oluşan, "Deli Divane", "Rüya", "Söyle Canım", "Memleket Hasreti", "Bir Bakışın Yetti" gibi unutulmaz şarkıların, orijinal kayıtların yer aldığı "Tüm Bir Yaşam" albümünü çıkardı.

Almanca ve İngilizce bilen Evgin, evli ve iki çocuk babasıdır.