Ersin Özince

Ersin Özince

1953 yılında Balıkesir’in Havran ilçesinde doğdu. 1975’te Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümünü bitirdi. Daha sonra Türkiye İş Bankası’nda stajyer müfettiş yardımcısı olarak çalışmaya başladı. 1986 yılında Muhasebe Müdürlüğüne müdür yardımcısı olarak tayin edildi. İki yıl sonra aynı kurumda grup müdürlüğüne yükseldi. Fon Yönetimi Müdürlüğünün kuruluşunda görev aldı ve ilk müdürü oldu. 1992 tarihinde Yenişehir Ankara Şubesi’ne müdür olarak atandı. 1994’te genel müdür yardımcılığına, 1998’de ise genel müdür vekilliğine getirildi.

28 Ekim 1998 ile 1 Nisan 2011 yılları arasında Türkiye İş Bankası’nın 15. Genel Müdürü unvanıyla görevini sürdürdü. Daha sonra 1 Nisan 2011 ile 31 Mart 2019 tarihleri arasında İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları AŞ’nin (ŞİŞECAM) Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptı.

İş hayatına katkı sağlamak amacıyla Harvard Business School’da üç aylık üst düzey yöneticilik eğitimi aldı. Bunun haricinde bir dönem TEMA Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeliği, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı ve İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliği görevlerinde bulundu.

İyi derecede İngilizce bilen Ersin Özince, evli ve iki çocuk babasıdır.