Fatma Karanfil

Fatma Karanfil


Oyuncu Fatma Karanfil 3 Şubat 1952 tarihinde Eskişehir’de doğdu. LCC’de eğitim alan sanatçı, 1968 yılında Ses Dergisi yarışmasında kazandığı üçüncülükle sinemaya başladı.

1975 yılında Ali Kocatepe ile evlenip daha sonra ayrılan sanatçı; 1976 - 1980 yılları arasında Londra’ya tekstil eğitimi almaya gitti. 1984 yılında ikinci kez evlendi. Göğüs kanserine yakalanıp, atlattıktan sonra, 2001’de yeniden sahnelere döndü.

Oyuncu, 1968 yılında İzmir Gazeteciler Cemiyeti “Yılın Sanatçısı” Ödülü, 1972 yılında Ankara Gazeteciler Cemiyeti “Yılın Sanatçısı” Ödülü, 1972 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali, “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” Ödülünu kazandı.

Fatma Karanfil, “Yusuf’un Annesi”, “Elveda Derken”, “Kınalı Kuzular: Son Nefes”, “Kınalı Kuzular: Reşit Paşa Vapuru”, “Kınalı Kuzular: Üç Kardeş”, “Annemin Gelini”, “Gülpare”, “Kınalı Kuzular: Nişanlıya Verilen Söz”, “Üç Kadın”, “Çocuklar Ne Olacak”, “Kumsaldaki İzler”, “Evli ve Çocuksuz”, “Çocuklar Duymasın”, “Kınalı Kar”, “Kadın Yapar”, “Kahpe / Bir Kız Böyle Düştü”, “Zorbanın Aşkı”, “Kaçaklar” ve daha pek çok filmde rol aldı. Halen “Aşk-ı Memnu” dizisinde oynamaktadır.