Fear Factory

Fear Factory

Fear Factory, 1989 yılında gitarist Dino Cazares ve davulcu Raymond Herrera tarafından Californiada kurulmuştur. Grup İndustrial / Death Metal tarzında müzik yapmaktadır.

1991 yılında demo çıkaran grup, 1992 yılında Soul of a New Machine adlı ilk albümünü çıkardı.

1995 yılında Demanufacture adlı ikinci albümlerini yayınlayan grup, bu albümle metal çevreleri tarafından tutulmaya başladı. 1996 ve 1997 yıllarında Megadeth, İron Maiden gibi grupların yanında Ozzfeste katıldı.

1998 yılında Obsolete albümünü çıkaran grup, 2001 yılında Resident Evil filminde ve Demolition Racer oyununda müzikleri kullanılan Digimortal albümü çıkardı.

2002 yılında gitarist Dino Cazares gruptan ayrıldı.

Grubun üyeleri:
Burton C. Bell - vokal
Christian Olde Wolbers - gitar Byron Stroud - bas
Raymond Herrera - davul

Gruptan ayrılanlar :
Dino Cazares - gitar(1989-2002)
Andrew Shives - live bas (1991-1994)
Alternatifteki son nokta olarak tanımlıyor. Onların erken başarısının nedeni alternatif ile metal arasındaki engelleri ezmesinden kaynaklanıyor. Müziklerinde dinsizlik öfke teknoloji ve toplum ele alınmaktadır. Fear Factory müziklerinde yaptıkları değişik düzenlemelerle oluşan genel stilleri ile başarı yakalamıştır

Beğeni toplayan üç demodan sonra 1992 yılında ilk stüdyo albümü olan Soul Of A New Machine çıkarıldı. Bir yıl sonra ise bu albümde beğenilen şarkılar remix versiyonları EP olarak piyasaya sürüldü. Avrupa Kuzey Amerika ve Avrupa turneleri ile beğeni topladı. Grup 1995 senesine Demanufactura albümü ile girdi bu albümde büyük beğeni toplamıştı. Grup her yıl EP ve single çıkarıyor ve sık sık çıkılan turnelerle yaptıkları müzik dağılıyordu.1990 yılından 2000 yılına kadar Dione Cazeres gitar ve basgitarda grupla birlikte çalışmıştı. Sıkça albüm çıkaran grubun albümlerini büyük hayran kitlesini sağlamlaştıran ve büyük beğeni gören sahneleri ile konserleri izlemiştir.

Grubun, neredeyse toplum hakkındaki bütün bilimsel görüşü, gerçekliğin son zalim sınırını, müziklerinin esas kısmına bağlar,"Fear Factory" olarak görülen bir faktör sadece tarzların değil, aynı zamanda bütün müzikal hareketlerinin yenilikçisi olmuştur. Sürekli turnede olan grup, tutkulu, inançlı ve sürekli genişleyen bir hayran kitlesini kuvvetlendirmelerini sağladı. Herzaman engelleri aşarak, Fear Factory’nin parçalayamayacağı, üstesinden gelemeyeceği ve ele geçiremeyeceği bir sınır yoktur.