Fritz Walter

Fritz Walter

Fritz Walter (d. 31 Ekim 1920 - ö. 17 Haziran 2002) döneminin en popüler Alman futbolcularından biridir. Futbol yaşamı boyunca Almanya Milli Futbol Takımı formasını 61 kez giydi ve bu maçlarda toplam 33 gol attı.

Kulübün tesis sorumlu olan babası sayesinde futbola 1. FC Kaiserslautern kulübünde çok erken yaşta başladı. Henüz 8 yaşında iken Kaiserslautern genç takımına girdi ve 17 yaşında ilk kez üst seviyede maç oynadı ve uzun süren futbol hayatı boyunca bu kulübe bağlı kaldı.

Alman Milli Futbol Takımı’na ile kez 1940 yılında Sepp Herberger tarafından Romanya maçı için çağrıldı ve bu maçta hat-trick yaptı. Ancak 1942 yılında orduya çağrıldı. Savaş bittiğinde, Ukrayna yakınlarında bir esir kampında savaş esirleri maç yaptığı bir sırada, 23 yaşındaki Fritz Walter’i Almanya adına futbol oynarken gören Macar gardiyanlardan biri, Ruslara Alman değil Avusturyalı olduğunu söylemiş ve hayatını kurtarmıştır. Almanya’ya döndükten sonra tekrar Kaiserslautern’de oynamaya başlayan Fritz Walter, takımının 1951 ve 1953’deki lig şampiyonluklarında pay sahibi olmuştur. 1953’te 38 gol ile gol kralı oldu. Milli takıma da 1951 yılında dönmüş ve kaptanlığa kadar yükselmiştir.

Almanya’nın (Batı Almanya) ilk kez FIFA Dünya Kupası’nı kazandığı 1954 FIFA Dünya Kupası’nda yılında takımın kaptanı olarak görev yaptı. İronik olarak finalde Macaristan’ı yenerek kupayı kaldıran futbolcu oldu. 1958’de İsveç’te düzenlenen Dünya Kupası’nda, 38 yaşında iken, takımın yarı finale kadar çıkmasında rol aldı. Bu maçtan sonra milli takımdan ayrıldı. 1959’da ise aktif futbol yaşantısına bir son verdi.

Kendisi gibi futbolcu olan kardeşi Ottmar Walter ile aynı dönemde forma giymiş 1954’de Dünya Kupası kazanan kadroda yer almıştır. Fritz Walter 2002 yılında 82 yaşında iken öldü. En büyük hayallerinden olan 2006 FIFA Dünya Kupası’nın kendi evi Kaiserslautern’de düzenlenmesini göremedi. Ölümünün 4. yılında Kaiserslautern’de oynanan kupa maçı ABD - İtalya maçı öncesi anısına saygı duruşu yapıldı.