George Michael

George Michael

Asıl adı ‘Georgios Kyriacos Panayiotou olan George Michael, 25 Haziran 1963 doğumlu İngiliz pop şarkıcısı ve söz yazarı. Müzik hayatına okuldan en yakın arkadaşı Andrew Ridgeley ile kurduğu ‘The Executive ile Londrada başladı ve 1981 yılında ‘Wham grubunu oluşturdu.  

Wham, ‘Fantastic adlı ilk albümünü 1983te yayınladı. ‘Wham Rap (Enjoy What You Do) ve ‘Young Guns (Go For It) albümün dikkat çeken şarkıları oldu.  

1984 yılında ‘Make It Big adlı ikinci albümünü yayınlayan grup, tüm dünyada ismini duyururken listelerde de 1 numara oldular.  ‘Wake Me Up Before You Go Go, ‘Everything She Wants ile ‘Careless Whisper listelerde 1 numara oldu.

1985 yılında Wham, Çin turnesine çıkarak bir ilki gerçekleştirdi. İlk defa Batılı bir grubun Çinde turneye çıkması gibi önemli bir ilke imza atan Wham, ‘Foreign Skies: Wham! In China adlı film ile de bu turneyi ölümsüzleştirdiler.

Grup The Final derleme albümünü 1986da çıkardı. Gayet başarılı olan bu albümün ardından George Michael kendi solo albüm çalışmalarına başladı ve 1987 tarhinde ‘Faith albümünü yayınladı. Bu ilk albümü ile 12 hafta boyunca İngiltere ve Amerika listelerinde 1 numara olan Michael, R&B listelerine de ilk defa 1 numaradan giren beyaz şarkıcı oldu.

1990 yılında çıkardığı ‘Listen Without Prejudice Vol.1 adlı ikinci albümü ilki kadar büyük başarılar sağlamasa da yedi milyon satmayı başardı. ‘Praying For Time, albümün öne çıkan şarkısı oldu. Bu albümün devamını çıkarmak isteyen George Michael, firması ile anlaşamayınca planları da yarım kaldı.   

George Michael, 1992 yılında AIDSe karşı açılan savaşa katkı amaçlı yayınlanan ‘Red Hot + Dance albümüne üç şarkıyla katıldı. Aynı yıl Queen grubunun önemli ismi Freddie Mercury için yapılan anma konserine de katılarak ‘Somebody To Love ve ‘39 şarkılarını söyledi. ‘Five Live adlı EPsi ile Freddie Mercurye saygı duruşunda bulunan George Michael, 1993 senesinde yayınladığı bu albümle beş milyonluk da bir satış grafiğine ulaştı.

1996da ‘Older adlı albümü ile hayranlarının karşısına çıkan George Michael, bu albümle altı milyon satarken; ‘Fastlove ve ‘Jesus To A Child şarkıları liste başı oldu.

1998 yılında önce ‘Ladies & Gentlemen: The Best Of George Michael adlı bir derleme albüm çıkaran Michael, 1999da da ‘Songs From The Last Century ve ‘Roxanne gibi eski şarkıları yeniden yorumladı.  2004 yılında ‘Patience albümünü çıkarttı. Bu albümle İngiltere listelerinde 1 numara oldu. 2006 yılında ‘25 adındaki derleme albümünü piyasaya sürdü.