Giovanni Gentile

Giovanni Gentile

30 Mayıs 1875 yılında Sicilya’da Castelvetrano’da doğdu. 1893 yılında Pisa Üniversitesinden burs kazandı. Burada edebiyata olan ilgisi felsefeye dönüştü. Çeşitli ortaokullarda beş yıl süreyle ders verdikten sonra 1903’te İdealizmin Yeniden Doğuşu isimli açılış konuşmasıyla Napoli Üniversitesindeki kariyerine başladı.

1907 ile 1914 yılları arasında Palermo Üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalıştıktan sonra 1917’de Roma Üniversitesinde felsefe tarihi profesörü oldu. Daha sonra Mussolini tarafından Pisa Üniversitesine tayin edildi.

1916 yılında The Theory of Spirit as Pure Act (Saf Eylem olarak İdealist Teorisi) ve Foundations of the Philosophy of Law (Hukuk Felsefesinin Temelleri); 1917’de ise Logic (Mantık) isimli eserleri yazarak çalışmalarına devam etti.

1903-1922 yılları arasında Benedetto Croce ile birlikte La Critica (Kritik) isimli bir derginin editörlüğünü yaptı. İtalyan yenilgisinden sonra topluma yöneldi ve New Liberal Politics (Yeni Liberal Politikalar) adlı bir eleştiri dergisi çıkardı.

1922’de Mussoli tarafından okul sistemi reformu hususunda kendisine tam yetki verildi ve 1924 yılına dek millî eğitim bakanı olarak görevini sürdürdü. Bu görevinden sonra 1929’da Enciclopedia Italiana (İtalyan Ansiklopedisi) adlı eseri geliştirdi ve sürdürdüğü Kültürel Millî Faşist Enstitüsü başkanlığı için çabaladı. Aynı dönemde Mussolini için faşizm ile alakalı La dottrina del fascismo (Faşizmin Doktrini) adlı denemeyi kaleme aldı. The Philosophy of Art (Sanat Felsefesi) eserini 1931’de yayımladı. İtalyan düşünürlerden Gioberti, Rosmini, Mazzini ve Spaventa’nın etkisinde kaldı.

Toplum ve siyasetle iç içe olan Giovanni Gentile, Mussolini’nin Habeşistan girişimini destekledi. Fakat 1940’ta İtalya’nın Almanya ile müttefik olmasını onaylamadı. Son yıllarda artan savaşlara ve kargaşalara rağmen The Genesis and Structure of Society (Toplumun Yapısı ve Kökeni) isimli çalışmasını yayımlamayı başardı. 15 Nisan 1944’te antifaşist partizanlar tarafından öldürüldü.