Hadass Pal-Yarden

Hadass Pal-Yarden

Hadass Pal-Yarden, Etnomüzikoloji doktorasını sürdürmekte olan, İsrailli bir Ladino (judeo-Spanish) şarkıcısıdır. Yüksek Lisans çalışmaları sırasında Kudüs’te Ladino Corpus Şarkısının Çağdaş icraları başlıklı bir tez yazdı, 2002 yılında İsrail’de Bar-Ilan Üniversitesi, Müzik Bölümü’nden mezun oldu.

Hadass, İstanbul Teknik Üniversitesi, Devlet Konservatuvarı, Ses Eğitimi Bölümü’nde iki yıl Türk halk müziği, Türk sanat müziği ve makam dersleri aldı. Ayrıca TRT müzisyenleri Reha ve Selma Sağbaş ile Türk müziği repertuarı konusunda çalıştı ve 29 Kasım 2001 tarihinde Mediterranean Dialogue (Akdeniz Diyaloğu) başlıklı etnik müzik atölye çalışmasının bir parçası olarak onlarla İsrail’de bir konsere katıldı (Yair Dalal, Ross Daly, Taisir Elias ve diğerleriyle birlikte), 2002 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde (MIAM), doktora çalışmalarına başladı.

Hadass, İsrail’de çeşitli performanslara katıldı ve çeşitli konserlerde Ladino şarkıcısı Ruth Yaakov’la ve Türk Ladino müziği şarkıcısı Berta Aguado’yla çalıştı. Ayrıca Selanik, Türkiye ve İsrail’de konserler verdi ve önde gelen etnik müzik icracıları Yurdal Tokcan (ud) ve Göksel Baktagir (kanun) ile çalıştı. Cihat Aşkın’ın çeşitli projelerinde yeraldı (bunlar arasında "Ege’nin Türküsü" albümündeki zeybek Ferahi (Kalan 2000) var). Yinon Muallem’in "Değişen Anlar" albümünde "Shir La’Yakinton" şarkısını seslendirdi (Beyza 2003). Son olarak MIAM için yapılan bir tanıtım albümü için Stelyo Berber ile "Kanario’ şarkısının prodüktörlüğünü yaptı ve kaydetti.

Solo konserleri arasında "Selanik’ten İzmir’e - Sefarad Şarkılar" (İstanbul, 2002-2003); "I tu en las Flores - Ladino araştırmacısı ve bestecisi Isaac Levi’ye Saygı" (Kudüs, 2003); "Vinyas i Kampos"