Hafize Gaye Erkan

Hafize Gaye Erkan

1979 yılında, İstanbul'da doğdu. Mühendis bir baba ile matematik ve fizik öğretmeni olan bir annenin çocukları idi. Ailesi, kendisini eğitim hayatını olumlu yönde ilerletecek okullara yönlendirdi.

İstanbul Erkek Lisesinden mezun oldu ve üniversiteye giriş sınavında 26. olarak 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünü kazandı. 2001 yılında bölümünü birincilikle tamamladı ve daha sonra Princeton Üniversitesine kabul edilerek yurt dışına taşındı.

Princeton'da "Operasyon Araştırmaları ve Finansal Mühendislik" alanında doktora yaptı. 2 yıl süren ve 12 dersten oluşan doktora programını bir yılda tamamladı ve Princeton Üniversitesinin 276 yıllık tarihinde programı bir yılda bitiren ilk öğrenci olma başarısını gösterdi. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri'ndeki "en genç finans profesörü" unvanını kazandı. Princeton Üniversitesi daha sonra doktora derecesi için gerekli azami çalışma süresini bir yıl olarak belirledi. Erkan, köklü üniversitenin tarihini değiştirdi. Daha sonra Harvard Business School'da yönetim bilimleri ve Stanford Üniversitesinde liderlik üzerine iki eğitim programını daha tamamladı.

2005 yılında Goldman Sachs'da başladı. Burada yaklaşık 9 yıl çalıştıktan sonra Finansal Kuruluşlar Grubu Analitik ve Stratejiler Bölüm Başkanı olarak görev aldı.

2014'te First Republic Bank'ta başyatırım sorumlusu olarak çalışmaya başladı. 2019 yılında yönetim kurulu başkanı olarak August-de Wilde'nin yerini aldı. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki mortgage krizinin ardından, Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) 2009 yılında First Republic Bank'ın mali kontrolüne müdahale etti.

ABD merkezli mücevher şirketi Tiffany&Co.'da iki yıl yönetim kurulu üyeliği yaptı. Küresel finans danışmanlığı şirketi Marsh McLennan'da yönetim kurulu üyesi olarak yer aldı. Dünya gazetesinde, ekonomi alanında köşe yazarı olarak bulundu.

2018'de San Francisco Business Times'ın haberine göre, ABD'nin en büyük 100 bankasından birinde başkan ya da CEO unvanına 40 yaşından önce sahip olan ilk kadın oldu.

ABD'de ekonomi çevrelerinde “Müthiş Türk Kızı” olarak anıldı.      

9 Haziran 2023 tarihinde, Türkiye Merkez Bankası'nın ilk kadın başkanı olarak atandı.

Evli ve bir çocuk annesidir.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Hafize_Gaye_Erkan