Hakan Aysev

1968’da Ankara’da doğdu. Opera sanatçısıdır. Eğitimine 1981 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı’nda başladı. 1987’de 6. Belvedere Şan Yarışması’nda’En İyi Genç Şarkıcı Ödülü’nü alarak bnal konserine katıldı. 1988’de mezun olduktan sonra Viyana’ya gitti ve Mozart’ın’Cosi Fan Tutte’operasındaki Ferrando rolü ile Avusturya, Hollanda ve Almanya’da turneye çıktı. 1989 yılının

Salzburg Festivali kapsamında Haydn’ın’Acis ve Galatea ,Oaenbach’ın Les Bavardes’operalarında başrolü seslendirdi. Eylül ayında Viyana Devlet Operası’na giren sanatçı, aynı yıl aralık ayında R. Strauss’un Rosenkavalier operasındaki tenor rolü ile debut yaptı. 1990 yılında Viyana Devlet Operası’nın kadrolu sanatçısı oldu. Luciano Pavarotti’ye benzediği için’Türk Pavarotti’ diye anıldı.

1991 yılında Koblenz Devlet Operası’na angaje oldu ve birçok eserde rol aldı. 1992’de Katia Ricciarelli ile opera-gala konseri verdi. 1995-1997 yılları arasında Darmstadt Devlet Operası’nda majör rolleri üstlendi. 1997’nin Mart ayında Norveç’te Rigoletto, ağustosta Fransa’da ’Carmen’operalarında sahneye çıktı. Sanatçı bugüne kadar Düsseldorf, Texas, Basel, Bern, Heilderberg operalarında da misabr sanatçı olarak yer aldı. Ayrıca 1997 yılında Verdi/Requiem’in CD kaydını yaptı.1998’de Frankfurt’ta ikinci CD kaydını yaptı. Fransa’da’Wozzec’ operasında yer aldı.’Basel’de Othello’operasında yer aldı. Bulutsuzluk Özlemi ile rock-opera konseri erçekleştirdi. 1999’da Nilüfer ile sahneye çıkan Aysev, ayrıca Ticis Senfoni Orkestrası eşliğinde Ağrı Dağı Efsanesi’nde rol aldı. 5. ve 6. Bilkent Anadolu Müzik Festivali’ne solist olarak katıldı. 2000-2002 yıllarında İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde Müdür ve Genel Sanat Yönetmenliği yaptı. 2005 yılında Buenos Aires Teatro Colon’da’König Kandaules’operasında başrol oynadı. Barcelona Senfoni Orkestrası eşliğinde Beethoven’ın 9. Senfonisini seslendirdi. 2007’de’Şarkı Söylemek Lazım’ adlı yarışma programına katıldı.