Hasan Özhan

Hasan Özhan


Hasan Özhan, 1949 yılında Erzincan’da doğdu. Ankara Yıldırım Beyazıt Lisesi’ni bitirdikten sonra girdiği Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 1971 yılında mezun oldu.

1972 yılında Maliye Bakanlığı Milletlerarası İşbirliği Teşkilatı’nda uzman olarak memuriyet görevine başladı. Aynı yıl İçişleri Bakanlığı’nın açmış olduğu maiyet memurluğu sınavını kazandı. Tokat-Almus, Muğla-Yatağan ve Afyon-Sincanlı kaymakam vekilliğinden sonra 1976 yılında sırasıyla Adana-Karaisalı, Kastamonu-Çatalzeytin, Ağrı-Diyadin, Siirt-Eruh, Giresun-Şebinkarahisar, Ankara-Keskin, Ankara-Çubuk kaymakamlık görevlerinden sonra İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdür Yardımcılığı’na atandı. Beş yıl süren bu görevden sonra sırasıyla İstanbul Vali Yardımcısı, Kocaeli Vali Yardımcısı, Antalya Vali Yardımcısı görevlerinde bulundu. 2009 yılı kararnamesiyle atandığı Samsun Vali Yardımcısı görevi halen devam etmektedir.

1990 - 1991 yılları arasında bir yıl süre ile İngiltere’de bulundu. Eğitim, meslek ve ödenekleri itibariyle Belediye Başkanlarımız, Hizmet Götürme Birlikleri, Belediyelerde Personel Rejimi isimli yayınlanmış kitapları, çeşitli dergilerde yerel yönetimler konusunda yayınlanmış inceleme ve derlemeleri bulunmaktadır.

İngilizce bilen Hasan Özhan, iki çocuk babasıdır.