Hedy Lamarr

9 Kasım 1914 tarihinde, Hedwig Eva Maria Kiesler adıyla Viyana'da doğdu. 

Avusturyalı bir film yönetmeni tarafından, henüz genç yaştayken keşfedildi.

Çok sayıda popüler filmde rol aldı: 1938 yapımı Charles Boyer ile birlikte başrollerini paylaştığı Algiers filmi, 1940 yapımı Spencer Tracy ile başrolünü paylaştığı I Take This Woman filmi , 1940 yapımı Clark Gable ile başrolünü paylaştığı Comrade X filmi, 1941 yapımı başrolünü James Stewart ile paylaştığı Come Live With Me filmi, 1941 yapımı başrolünü Robert Young ile paylaştığı H.M. Pulham, Esq. filmi ve 1949 yapımı Victor Mature ile birlikte rol aldığı Samson and Delilah filmi bunlardan başlıcaları oldu.

1933 yılında Gustav Machatý'nin yönetmenliğini yaptığı Ecstasy isimli filmdeki çıplaklığı ile tartışma konusu oldu ve eşinden ayrılarak gizlice Paris'e kaçtı. Buradayken MGM Başkanı Louis B. Mayer ile görüştü ve kendisine Hollywood'da film sözleşmesi teklif edildi. 1930 ile 1950'lerin sonuna kadar yer aldığı filmlerle bir yıldız hâline geldi.

İlk evliliği süresince Lamarr'ın uygulamalı bilimlere karşı ilgisi arttı ve oyunculuk kariyerinden de sıkılmasından dolayı bir mucit olarak buluşlar üretti. II. Dünya Savaşı'nın başlangıcında, müttefiklerin savaştaki güçlerine yardımcı olmak için çok istekliydi.  Besteci ve mucit olan George Antheil ile birlikte yayılma spektrumunun radyo güdümlü torpidolarda kullanılabilmesi amacıyla frekans atlamalı yayılma spektrumunu icat ettiler ve ABD'de patentini aldılar. ABD Donanması 1960'lara kadar bu teknoljiyi benimsemedi ancak günümüzde bu teknolojinin çalışma prensipleri Wi-Fi, CDMA ve Bluetooth teknolojilerine dâhil edildi. Lamarr, "Wi-Fi Teknolojisinin Mucidi" ve "Wi-Fi'nin Annesi" olarak anıldı. 

1997 yılında  George Antheil ile birlikte Electronic Frontier Foundation (EFF) Pioneer Award ile onurlandırıldı. Aynı yıl, "İcadın Oscarları” olarak kabul edilen, BULBIE Gnass Başarı Ruhu Ödülü’nü alan ilk kadın olarak tarihe geçti.

19 Ocak 2000'de, 85 yaşındayken vefat etti. 

6 Kasım 2020 tarihinde, adını taşıyan bir uydu uzaya fırlatıldı.

Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Hedy_Lamarr

https://teknoloji.org/hedy-lamarr-wi-fi-teknolojisinin-mucidi/