Hülya Koçyiğit

Hülya Koçyiğit

12 Aralık 1947 tarihinde İstanbul’da doğdu. Bulgaristan göçmeni tüccar bir babanın üç kızından ilkidir. İstanbul ve Ankara’da ilkokula giden Koçyiğit, sanat eğitimine Ankara Devlet Konservatuarı’nın Bale Bölümü’nde başladı. Orta öğretimine eski adıyla Atatürk Kız Lisesi olan, Beşiktaş Atatürk Lisesi’ne devam ederken İstanbul Şehir Tiyatroları’na girdi. Lise öğrenimini Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nde devam etti.

1963 yılında ilk filmi “Susuz Yaz” ile sinema hayatına başlayan Hülya Koçyiğit, Berlin Film Festivali’inde Türk sinemasına o güne kadar verilen en büyük ödül olan Altın Ayı ödülünü kazandı. Kültür Bakanlığı’nca yurt dışında düzenlenen "Türk Film Haftaları"’nda ülkemizi en çok temsil etmiş sinema sanatçısıdır.

O dönem Fenerbahçe’de futbol oynayan Selim Soydan ile evlendi. Bu evliliğinden Gülşah adında bir kızı dünyaya geldi.

Hülya koçyiğit bir süre şarkıcılıkta da yaptı.

Filmleri Yunanistan, İran, Mısır, Lübnan, Cezayir gibi değişik ülkelerde gösterildi. 1965-1974 yılları arasında tüm filmleri Yunanistan’da sinemalarda oynatıldı.

Hülya Koçyiğit, 180’den fazla filmde ve dört TV dizisinde oynadı. 1991 yılında Devlet Sanatçısı seçildi. 1991-1992’de kurucusu olduğu SO-DER’e başkan seçildi. Bu görevi dört yıl sürdürdü, halen yönetim kurulunda görev yapmaktadır.