İbrahim Melih Gökçek

İbrahim Melih Gökçek

20 Ekim 1948 tarihinde Şanlıurfa Halfetili bir baba ve Kosova göçmeni bir annenin çocuğu olarak Ankara’da doğdu. Çocukluğu babasının mesleği dolayısıyla Gaziantep’te geçti. Babası avukat Ahmet Gökçek, Adalet Partisi Gaziantep il başkanıydı.  İlk, orta ve lise öğrenimini Gaziantep’te tamamladı. 1967’de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine başladı ve Ankara’ya yerleşti. Gazi Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulunu bitirdi. Gazeteciliğe yerel Gaziantep Haber gazetesinde başladı. Parlamento muhabirliği yaptı. Askerlik görevine başlamadan önce Çalışma Bakanlığında özel kalem müdür yardımcısı oldu.

Yedek subaylığını Kıbrıs Güzelyurt’ta yaptı. Askerlik dönüşü ticaret hayatına atıldı. 1984 yılında Anavatan Partisi’nden Keçiören belediye başkanlığına aday oldu ve seçildi. 1989 yılından itibaren Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu genel müdürlüğüne getirildi. Bu görevini 1991 yılı başlarına kadar sürdürdü.

1975 yılında, Nevin Gökçek ile evlendi. Bu evliliğinden Ahmet ve Osman adında iki çocuğu oldu. 2013-2015 yılları arasında Ankaraspor’da profesyonel futbolculuk yapan, 4 Kasım 1976 doğumlu Ahmet Gökçek, Osmanlıspor’un başkanlığını yapmaktadır. 12 Ekim 1983 Ankara doğumlu Osman Gökçek ise Beyaz TV’yi yönetmektedir. İlk ve ortaokulu TED Ankara Kolejinde okuyan Osman Gökçek lise öğrenimini Samanyolu Kolejinde üniversiteyi ise Başkent Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümünde tamamladı.

1989 yılında Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğüne getirildi ve bu görevini 1991 yılı başlarına kadar sürdürdü. 1984 yerel seçimlerinde ANAP’tan aday oldu. Oyların yüzde 56’lık kısmını alarak başkent Ankara’nın en kalabalık ilçesi olan Keçiören’in Belediye Başkanı oldu. 1989’da ikinci defa Keçiören Belediye Başkanlığı görevine aday olsa da seçimi kazanamadı. 1991 yılında, ANAP’tan istifa ederek Refah Partisi’ne geçti. 1991 genel seçimlerinde Refah Partisi’nden Ankara Milletvekilliği’ne seçildi. 1994 yılına kadar vekillik görevini sürdürdü. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın ilk seçimi olan 1994 seçimlerine Refah Partisi’nden adaylığını koydu ve yüzde 27’lik bir oyla birinci olarak Ankara’nın yeni Belediye Başkanı olmaya hak kazandı. Beş yıl sonraki 1999 seçimlerine Fazilet Partisi’nden yeniden aday oldu, yüzde 33 oy oranıyla tekrar Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin başına geçti. Böylelikle Ankara’nın üst üste ikinci kez seçilen başkanı oldu. Bu dönemde sol cenahta bölünme yaşandı. CHP’nin adayı olan Karayalçın (%32) ile DSP adayı Taşdelen (%10) toplamda yüzde 40’ı geçen bir oy aldı. 2004 yılı yerel seçimlerinde de yine Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilerek üst üste üçüncü kez seçilen Belediye Başkanı oldu. 2004 yılı yerel seçimlerinde AK Parti’den aday oldu ve en yakın rakibine iki kattan fazla fark atarak üçüncü kez Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturdu. 2004 seçimlerinde beş Ankara için vaatte bulundu: 
1. Etimesgut’da Uluslararası Fuar.
2. Ankara’nın beş farklı girişine 50 metrelik tarihî zatların heykeli.
3. Karacaören’de 30 bin metre karelik ormanlık alan. 
4. Altındağ’da otel. 
5. Ankara kalesine 180 metre uzunluğunda bayrak direği. 

2004 yerel seçimleri Ankara’da sol oyların bölünmesine sahne oldu. Solun iki adayı, kampanya dönemini birbirleri ile uğraşma ve birleşme tartışmaları ile geçirdi. Adaylardan Karayalçın yüzde 20, Ateş ise yüzde 13 dolayında oy alırken Gökçek ise her iki adayın oy toplamından fazla oy aldı. 2009 yılı yerel seçimlerinde de birinci olarak çıktı, bir önceki yerel seçimlere göre oy oranında düşüş yaşandı. Bunun en büyük nedenlerinden biri solda tek bir adayın olması, bir diğeri ise Beypazarı Belediye Başkanlığı yapmış olan MHP adayı Mansur Yavaş’ın mütevazı seçim çalışmalarıdır. Aldığı oy oranı bir önceki seçimlere göre yaklaşık 1/3’lik bir düşüş gösterdi. 

Belediye Başkanlığı görevindeyken "Periler Ülkesinde" adlı heykeli Altınpark’tan kaldırtırken sarf ettiği "Böyle sanatın içine tükürürüm." sözü, tartışmalar yarattı. Başkanlık yaptığı dönemde büyükşehir belediyesi "Avrupa Şeref Bayrağı" (2001) ve "Avrupa Şeref Plaketi" (2003) ile ödüllendirildi. 10 Ekim 2009 tarihinde Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından, kentsel, çevresel, sosyal, kültürel ve uluslararası ilişkilerde dünyada örnek teşkil edecek çalışmalar yapan kentler ve belediyelere verilen Avrupa Ödülü’nü parlamento başkanı Lluís Maria de Puig’den aldı. Mayıs 2010’da OICC Toplantısı’nda Belediye Projeleri alanında 4 ayrı kategoride verilen ödüllerin 3’ünü toplayan Ankara, “Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi” ile Kentsel ve Bölgesel Planlama Birinciliği’ni, “Göksu Park” ile Çevre Düzenlemesi Birinciliği’ni ve “Mogan Park” ile de Çevre, Koruma ve Sürdürülebilir Kalkınma İkinciliği’ni 54 ayrı ülkeden 170 temsilcinin arasında kazandı.

30 Mart 2014 yerel seçimleri seçimlerinde beşinci kez aynı göreve geldi ve Ankara tarihinde ilk kez beş dönem üst üste büyükşehir belediye başkanlığına seçilen kişi ve Ankara’da en uzun süre görev yapan belediye başkanı oldu.

Başta Ankapark projesi olmak üzere cadde, bulvar, otoyol, Dikmen Vadisi projesinin devam ettirilmesi ve Kuzey Ankara gibi büyük kentsel dönüşüm projelerin yapılmasını sağladı. Ankara’ya su sağlayan Kavşakkaya Barajı yapıldı. Ankara’daki park, bahçe, spor ve kültür merkezleri ve Ankara’nın şehir girişlerine kapılar, en büyük camilerinden Kuzey Ankara cami ve külliyesi yapıldı. Ankara’daki çarpık yapılaşma ve gecekondulaşmaya karşı yapılan kentsel dönüşümün çoğunluğu onun döneminde yapıldı. 

23 Ekim 2017’de Twitter’da attığı tweet ile istifa edeceğini açıkladı ve 28 Ekim 2017’de Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği nedeniyle Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan istifa etti.