İlhan Cihaner

İlhan Cihaner

1968 Kars doğumlu. Reyhanlı, İdil, Çamlıdere’de Cumhuriyet Savcısı olarak çalıştı. Vezirköprü ve Alaşehir Başsavcılık görevlerinin ardından, 2007 Temmuz ayından itibaren Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı olarak görev yapıyor.

İSMAİLAĞA Cemaatini mercek altına aldığı ileri sürülen Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner hakkında, Adelet Bakanlığı’ndan gönderilen 2 müfettişin 4 ay süreyle soruşturma yaptığı ortaya çıktı.

20 günden beri yıllık izinde olan ve görevine dönen Başsavcı Cihaner, basında çıkan haberlerle ilgili bir açıklama yapmayacağını söyledi.

Erzincan’da Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’in talimatı ile 23 Şubat 2009 günü başlatılan İsmailağa Cemaati’ne yönelik operasyonda, jandarma tarafından 10’u kadın toplam 29 kişi gözaltına alındı. Okul öncesi ve ilköğretim çağındaki çocuklara yasalara aykırı olarak eğitim verdikleri ileri sürülen 29 kişinin, ’yardım toplama kanununa muhalefet’, ’dolandırıcılık’ ve benzeri suçlardan gözaltına alındığı açıklandı.

Operasyon sırasında, cemaat evlerinde eğitim alan 4- 6 yaş grubundan 63 çocuk ile 15- 18 yaş grubundan 11 genç ailelerine teslim edildi. Gözaltına alınanlardan 20’si serbest bırakılırken, 9 kişi tutuklanarak Erzincan Cezaevi’ne gönderildi. Tutuklananlardan 7’si geçen 29 Haziran’da Erzincan’da, 2’si de 13 Ağustos’ta Erzurum’da, mahkemenin verdiği ara karar ile tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.


Yapılan ihbar ve mahkeme kararı ile gerçekleştirilen 2 yıl süreli teknik takip ve 23 Şubat’ta operasyon yapılmasının ardından, Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı, iddiaya göre İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu ile ’Cübbeli Ahmet Hoca’ olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü’nün de aralarında bulunduğu 200’ü aşkın şüpheli hakkında soruşturma açılması için çalışmalara başladı. Ancak, 16 Mart 2009’da Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu’ndan 2 müfettiş Erzincan’a gelerek, Cumhuriyet Başsavcısı hakkında yaklaşık 4 ay boyunca inceleme yaptı.

Müfettişler, operasyon kapsamında tutuklanarak cezaevine gönderilen şüpheliler başta olmak üzere avukatlar, adliye çalışanları ve kolluk kuvvetleriyle birlikte çok sayıda kişinin ifadesini aldı. Yine müfettişler, başsavcılığın geçmişe yönelik yaptığı diğer işlemlerin dosyalarına baktı, tutuklama kararlarını inceledi. İddiaya göre operasyonun jandarma ile niçin gerçekleştirildiğini de sorgulayan müfettişler, yaklaşık bir ay süreyle Başsavcı Cihaner’in ifadesini aldı. Müfettişler Erzincan’a 16 Mart’ta başlayan çalışmalarını 17 Temmuz’da bitirdi.

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, 20 günlük izini tamamladıktan sonra bugün kente gelerek görevine başladı. Başsavcı Cihaner, konuyla ilgili olarak herhangi bir açıklama yapmasının söz konusu olmadığını söyledi, ancak basında aleyhine çıkan gerçek dışı haberler ve maruz kaldığı hukuk dışı uygulamalar için yasal haklarını kullanacağını söyledi.