Irma Grese

Irma Ida Ilse Grese, 7 Ekim 1923te, Weimar Cumhuriyetinin Wrechen bölgesinde doğdu. 1938de, on beş yaşındayken okulu bıraktı. Kendini Nazi ülküsüne adadı ve hemşire olmaya çalıştı. Daha sonra Hitler Gençliği ve Alman Kız Birliği adlı örgütlerle ilgilenmeye başladı. On sekiz yaşına geldiğinde SS Kadın Yardımcıların eğitimine katıldı ve 1942de Ravensbrück toplama kampında çalışmaya başladı.

Mart 1943te Auschwitz-Birkenau toplama kampına nakledildi ve orada gardiyanlık yapmaya başladı. 1944te kadınlara verilen ve ikinci en üst rütbe olan Rapportführerin rütbesine yükseltildi. Auschwitzde gaz odalarına esir topladı. 1945 başlarında Auschwitzten Ravensbrücke, Mart 1945te ise çok sayıda esirle birlikte Ravensbrückten Bergen-Belsen kadın toplama kampına nakledildi. 17 Nisan 1945te İngiliz Ordusu tarafından, kaçmaya çalışıp kaçamayan diğer SS personelleriyle birlikte yakalandı.

Grese, Belsen davasında savaş suçundan yargılanan kırk beş kişiden biriydi. Dava Lüneburgda, İngiliz askerî yargısına göre yürütüldü. Grese, kamplardaki esirleri öldürmekle ve onlara kötü muamele etmekle suçlandı. Hayatta kalan esirler detaylı bilgiler vererek Grece aleyhinde tanıklık etti. Gresein pek çok kadını kırbaçladığı iddia edildi. Dava süresince Grece, medya tarafından Güzel Canavar olarak lanse edildi. Dokuz hafta süren dava sonucunda Gresein asılarak idamına karar verildi. Grese temyiz istedi ama bu isteği reddedildi. Johanna Bormann ve Elizabeth Volkenrathla beraber idamına karar verilen üçüncü kadındır.

Grese idam edilirken Nazi şarkıları söyledi. Hamelin Hapishanesinde, 13 Aralık 1945te darağacına çıkarılıp infazı gerçekleştirildi.

Gresein hayatı 2003teki Out of the Ashes ve 2005teki Pierrepoint filmlerine konu oldu.