İsmail Bingöl (Yazar)

İsmail Bingöl (Yazar)

Erzurum’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum’da tamamladı. Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden mezun oldu. Aynı okulda yüksek lisans yaptı. 1986-88 yılları arasında Ankara Defterdarlığında çalıştı. 1988 yılının Nisan ayından bu tarafa TRT Erzurum Radyosunda program yapımcısı olarak çalışıyor.

1994-2000 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Radyo-Televizyon Yayıncılığı bölümünde, 2001 yılında ise İletişim Fakültesinde "Radyo Programcılığı" dersini verdi. Radyo programcılığı dalında Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti tarafından değişik tarihlerde ödüle layık görüldü.

1991 yılında Milli Prodüktivite Merkezi tarafından " Verimliliğe Katkı" ödülü verildi. Kırağı, Akademi, Kalem ve Onur, Düşünce ve Sanatta Adım, Çizgi, Ay Vakti, Türk Edebiyatı, Dergâh, Lika, Sühan, Mortaka, Beyazdoğu,Tarih Yolunda Erzurum, Erzurum Sevdası, Berceste, Az Edebiyat, Bizim Külliye, Edebiyat Ortamı, Bir Nokta, Dil ve Edebiyat, Herfene gibi değişik dergilerde; edebistan, dergibi, turkedebiyatı, turkuler.com, sanatalemi.net, ögretmenlersitesi, şiraze, Erzurumajans gibi edebiyat ve kültür sitelerinde yazı, şiir ve röportajları yayımlandı.

2 Haziran 1992 tarihinden bu yana Erzurum gazetesinde haftada bir yazmaktadır. Yaşadığı şehirle ilgili portre ve denemelerini bir araya getirdiği “Türkülerde Yaşayan Şehir Erzurum(1999)” adlı kitabı, Dergah Yayınları Erzurum Kitaplığı serisinden, "Ay Düşleri(2009)" adlı kitabı Ares Yayınlarından çıktı. Ayrıca yayınlanmayı bekleyen deneme,şiir,röportaj ve incelemeleri var.