John Terry

7 Aralık 1980 tarihinde İngiltere, Londra’da doğdu. Barking’deki Eastbury Community School’da okudu. İlk olarak Senrab kulübünde futbola başladı.

1991 yılında West Ham United kulübüne transfer oldu. Dört yıl boyunca bu takımın altyapısında orta saha oyuncusu olarak top koşturdu.

1995 yılında Chelsea’ye geçti ve bu kulübün altyapısında üç yıl boyunca oynadı. Terry, 28 Ekim 1998 tarihinde ilk profesyonel maçına çıktı. Bu karşılaşmada rakip takım Aston Villa’ydı.

2000 yılına gelindiğinde Nottingham Forest takımına kiralık olarak gitti. Daha sonra Huddersfield Town kulübünün o dönemki menajeri Steve Bruce, 750 bin avroya Terry’yi almak istese de Terry bu teklifi kabul etmedi.

2004’te Jose Mourinho tarafından Chelsea kulübünün kaptanı seçildi ve iki yıl sonra David Beckham’ın kaptanlığı bırakmasıyla birlikte İngiltere millî futbol takımının da kaptanı oldu. Fakat 2010 yılında hakkında çıkan bir skandal iddiası, millî takım kaptanlığını kaybetmesine neden oldu. Eski takım arkadaşı Wayne Bridge’in sevgilisiyle ilişkiye girdiği iddiaları o dönem çok konuşuldu. Basına yansıyan bu haberin sonucunda takım kaptanlığına Rio Ferdinand getirildi.

Terry’nin sahaya çıktığı ilk millî maç İngiltere ve Hırvatistan arasında oynandı. İlk golünü de Wembley Stadyumu’nda Brezilya’ya karşı attı. 24 Eylül 2012’de millî takıma veda ettiğini açıkladı. 2012 yılına dek millî takım formasıyla çıktığı 78 maçta 6 gol kaydetti.

UEFA Şampiyonlar Ligi’nde 2005 ve 2008 yıllarının en iyi defans oyuncusu seçildi. Ayrıca 2005’te İngiltere’nin en iyi futbolcusu ödülüne layık görüldü.

2007-2008 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi’nin final maçı sırasında ayağı kaydığı için penaltı vuruşunu ıskaladı. Takımının kupayı kaybetmesine yol açan bu durum için çok üzülen ve gözyaşlarını tutamayan Terry’i teknik direktör Avram Grant teselli etti.

7 Ekim 2018 tarihinde yaptığı açıklamayla futbolu bıraktı. 2018’den itibaren EFL Championship’te Aston Villa’nın yardımcı antrenörlüğü görevini yürütmektedir.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/John_Terry