Kainat Barkan Pajonk

Kainat Barkan Pajonk

1937’de  Eskişehir’de doğdu. 1960 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümünden mezun oldu. Galeri hocası Halil Dikmen, atölye hocası Prof. Zeki Faik İzer’di. İstanbul Belediyesi Planlama Müdürlüğünde teknik eleman olarak çalışma hayatına atıldı. Daha sonra reklam ve dekor işleri ile ilgili bir atölye açtı. Beşiktaş Kız Lisesi ve Cibali Kız Ortaokulunda resim ve sanat tarihi öğretmenliği yaptı, şehir tiyatrolarında realizatör, büyük firmalarda sanat danışmanı olarak vazife aldı.

İlki 1960 yılında olmak üzere 52 kişisel resim sergi açtı. 1983 yılında Offenbach Main Novotel’de açtığı sergi gördüğü ilgi üzerine iki ay devam etti. Aynı yıl Frankfurt/Main Bark für Gemeinwirtschaft’ta 15. kişisel sergisini açtı ve Frankfurt/Main Kunstverin üyesi oldu. 1992 yılında Moskova Manege Sergi Salonunda Kişisel sergisini açtı. 1996’da, Avusturya Kirchdorf yerleşim merkezinde "Kültür Hudutsuz" isimli festivalde eserleri yer aldı.

Yurt içinde ve yurt dışında 600’ün üstünde karma sergi ve devlet resim heykel sergilerine katıldı. Yurt dışında Almanya, İsviçre, Amerika, Japonya, Rusya, İtalya, İngiltere, Avusturya, Malezya’da ve New York’ta "Türk Evi"nde eserleri bulunmaktadır.

Yurt içindeki eserleri, İstanbul Resim Heykel Müzesi, Bolu Müzesi, Dışişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Turizm Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Akbank, Emekli Sandığı, Yaşar Bank, İş Bankası, Ziraat Bankası Umum Müdürlüğü, Pamukbank Umum Müdürlüğü, Emlak ve Kredi Bankası Umum Müdürlüğü, Halk Sigorta gibi resmî ve özel koleksiyonlarda yer almaktadır.

Ödülleri:

1988 Türk Kadınını Güçlendirme ve Tanıtma Vakfı Sergisi, Başarı Ödülü

Türk Tabiatını Koruma Derneği, Onur Belgesi

DYO 2. Resim Yarışması, Onur Belgesi

Ev Dekorasyon Dergisi Resim Yarışması, Altın Palet Ödülü

DYO 18. Resim Yarışması, Mansiyon Ödülü

Türk Ressamlar Cemiyeti Resim Yarışması, Gümüş Baykuş Ödülü