Karl-Heinz Feldkamp

Karl-Heinz Feldkamp

Karl-Heinz "Kalli" Feldkamp (d. 2 Haziran 1934 Essen), Kalli lakaplı Alman teknik direktör, spor yazarı ve eski futbolcu.


1960’lı yıllarda Alman Rot-Weiß Oberhausen takımı ile Alman Regionalliga da futbol oynamıştır.

Almanya’nın yetiştirdiği en önemli futbol değerlerinden birisi olan Feldkamp, teknik direktörlüğe 1968 yılında başlamış, Bayer Uerdingen, Kaiserslautern, Borussia Dortmund ve Arminia Bielefeld takımlarını çalıştırmış, 1991 yılında Kaiserslautern’i şampiyon yapmayı başarmıştır. 1985 yılında Bayer Uerdingen’i çalıştırırken o zamanki adıyla Kupa Galipleri Kupası’nda Galatasaray’ı elemiştir. 1992-1993 sezonunda genç ve yeni futbolculardan kurulu Galatasaray’a 4 kupa birden kazandırarak bir ilke imza atması Türk spor kamuoyunca asla unutulmamış, aynı dönemde bir Alman devi olan Eintracht Frankfurt’u eleyerek bu alanda da bir ilke imza atmıştır. Sağlık sorunları nedeniyle Galatasaray’dan ayrılan Karl-Hainz Feldkamp en son Beşiktaş’ı çalıştırmış, Beşiktaş’tan da ayrılmak zorunda kalmıştır.

Özellikle gençlere ve altyapıya verdiği değerle tanınan ünlü teknik adam Bülent Korkmaz, Hakan Şükür, Arif Erdem, Okan Buruk, Tugay Kerimoğlu gibi ileride Türk futbolu adına çok önemli isimler olacak olan futbolcuların yetişmesinde büyük rol oynamış, Suat Kaya, Hamza Hamzaoğlu, Küçük Yusuf ve Mustafa Kocabey gibi pek çok futbolcuyu da tam verimine ulaştırarak zamanının yıldızları olmasını sağlamıştır.

Karl-Hainz Feldkamp 9 yıllık aradan sonra sağlık sorunlarının tamamen düzelmesi üzerine Galatasaray Futbol Şube Sorumlusu Adnan Polat’ın da çabaları sonucu 2007 yılında yeniden Galatasaray’ın teknik patronluğu görevini üstlenmeyi kabul etmiştir. Geldiğinden bu yana özellikle kadro dışı bırakmalarıyla ve gençlere güvenmesi ile dikkat çekmiştir. Sezon başında Necati Ateş,Hasan Kabze, Emre Aşık ve Orhan Ak’ı kiralık veya satılık olarak takımdan göndermiştir. 2007-2008 Sezonu’nun bitimine 6 hafta kala Feldkamp, görevinden istifa etmiştir.

Avrupa Kupaları: 1982 Kupa Galipleri Kupasi Yari Final Kaiserslautern, 1985 Uefa Kupası Yarı Final Bayer Uerdingen ile.

Almanya kupalari (DFB Pokal): 1985 Bayer Uerdingen, 1988 EIntracht Frankfurt, 1990 Kaiserslautern. Ayrica Alman Futbol tarihinde bu kupayı 3 ayri takımla kazanan ilk ve tek Teknik Direktör. 1991 Almanya Lig Şampiyonluğu: yine Kaiserslautern ile 1993/94 Sezonu:: 1 Türkiye Lig Şampiyonluğu, 1 Türkiye Kupası, 1 TSYD Kupası, 1 Cumhurbaşkanliği Kupasi, Galatasaray ile.

1993-1994 sezonunda ve 27 Kasım 2008 / 27 Mayıs 2009 döneminde Galatasaray kulübünde Teknik Danışman olarak görev yapmıştır.

Feldkamp 2003-2004 sezonundan itibaren Zaman gazetesinde Milli takım ve Türk futbolu hakkındaki yorumlarına devam etmektedir.