Leycester Coltman

Leycester Coltman

24 Mayıs 1938 tarihinde doğdu. Rugby Okulu ve Cambridge’deki Magdalene Kolejinde eğitim gördü.

Dışişleri Bakanlığında görev aldıktan sonra görevini sırasıyla Kopenhag, Kahire, Brasilia, Mexico, Brüksel, Havanna (1991-1994) ve Bogotada (1994-1998) icra etti. 1991-1994 yılları arasında Küba'da ve 19941998 yılları arasında Kolombiya'da İngiliz Büyükelçisi idi.

Diplomatik kariyerinin büyük bir bölümünü Latin Amerika'daki siyaset üzerine odakladı. Fidel Castroyu şekillendiren karmaşık tarihi ve psikolojik değerleri anlayabilecek, deşifre edebilecek bir konuma sahip oldu. Coltman, Castro ile olan bire bir görüşmelerinin dışında hem Londra hem de Kübadaki görevleri boyunca onun hakkında birçok bilgi edinme imkânı buldu. Bu, ona Castro ile ilgili yazılı ve sözlü görüş bildiren kişilerin güvenilir olup olmadığını anlaması adına benzersiz bir bakış açısı kazandırdı. Coltman çok sayıda ziyaretçiye Castro ile olan görüşmelerinde refakat etti ve onun dostları ile düşmanlarına nasıl davrandığına doğrudan şahit oldu. Castro da sık sık Coltmanı İngiliz Büyükelçiliğinde ziyaret etti, uzun ve dostça geçen sohbetlerde bulundu.

Coltman, Fidel Castro'nun bir biyografisini yazdı ve kitaplaştırdı. Burada Castro'nun hayatını tüm gözlemleriyle birlikte ortaya koydu. Castronun ruh hâllerini, taktiklerini ve motivasyon kaynaklarını gözlemleyip bunları, Kübadaki kaynaklarından ve İngiliz Dışişleri Bakanlığı arşivlerinden aldığı bilgilerle harmanladı. Uluslararası arenada kilit bir rol üstlenen Castro'nun, görünenin ardındaki çelişkilerle dolu karmaşık yapısını gözler önüne serdi.

Kaynak: https://www.elipskitap.com.tr/yazar/leycester-coltman/

https://www.elipskitap.com.tr/urun/fidel-castro/