M. Metin Kaplan

M. Metin Kaplan

1954 yılında Samsun'un Bafra ilçesine bağlı Lengerli köyünde doğdu. Dört çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu idi. Dedesinin ona Mahmut, babasının ise Metin ismini vermek istemesi ile birlikte Mahmut Metin ismini aldı.

Dört-beş yaşlarındayken babasından aldığı eğitim ile okuma yazmayı öğrendi. İlkokula altı yaşında başladı ancak yaşadıkları köydeki okul ile evlerinin arasındaki mesafe çok fazlaydı. Kışlar sert ve soğuk geçtiği için üşüterek ağır bir hastalık geçirdi ve okula devam edemedi. Babası, okuma yazmayı askerlik görevini yaparken öğrenmişti; bu yüzden çocuklarının okula gitmelerini istiyordu. İlçe merkezinde bir ev tuttu ve Mahmut Metin, ailesi ile birlikte kışları Bafra'da, yazları ise Lengerli köyünde geçirmeye başladı.

İlköğrenimini Bafra Mithat Paşa İlkokulunda, orta ve lise öğrenimini ise Bafra Lisesinde tamamladıktan sonra 1973 yılında Bursa İktisadi ve Ticari İlimler Akademisine kaydoldu. Burada, muhasebe ve vergi uzamanlığı eğitimi almaya başladı.

Ülkücü dünya görüşü ile lise yıllarında tanıştı.  Genç Ülkücüler Teşkilatı Bafra Şubesi'nde ikinci başkanlık görevini üstlendi. Bu sırada asıl başkan bir memur olduğundan ve başka bir şehre tayin edildiğinden vekaleten başkanlık görevini yürüttü. Bursa İktisadi ve Ticari İlimler Akademisine başladığında bu sebeple Ülkü Ocakları Derneği Bursa Şubesi'nde ikinci başkan olarak göreve getirildi. Görevinin ikinci döneminde bir iftiraya uğradı ve 21 Temmuz 1975 tarihinde, siyasi-ideolojik sebeplerle bir kişiyi öldürmek, bir kişiyi de yaralamak iddiasıyla tutuklandı. Akademideki eğitiminin son sınıfına geçeceği sırada, öğrenimini tamamlayamadan sona erdirmek zorunda kaldı. Yargılanmasının ardından 19 yıl 8 ay ağır hapis cezasına çarptırıldı. 10 yıl 5 ay 22 gün boyunca sırasıyla Bursa, İstanbul-Üsküdar-Paşakapısı, Bursa, Eskişehir, Afyon ve Bartın'daki hapishanelerde  kaldı.  Kendi ifadesine göre ruhunu korumak için ibadet ve dua etti, aklını korumak için bol bol okudu, dünyadan kopmamak adına televizyon izledi. 1986 yılında tahliye edildi. Hapishaneden çıktığında işi ve sermayesi yoktu. Anne ile babasını kaybettiği için gidecek yeri olmayan Kaplan, eğitimini tamamlamak amacıyla Bursa'ya yerleşti. Burada kantincilik, kitapçılık ve radyo yayıncılığı gibi çeşitli görevlerde bulundu. Cezaevi yıllarında okuduğu kitaplar, onun düşünce dünyasında değişikliklere sebebiyet vermişti; okuduklarından elde ettiği çıkarımları Türk milleti ile de paylaşmaya ve böylece yazmaya karar verdi.

Yarım kalan eğitimini tamamlamak için 1988 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümüne başladı. 1994 yılında mezun oldu ve Ortadoğu gazetesinde üç buçuk yıl boyunca köşe yazıları yazdı. PKK ve ABD ilişkileri ile ilgili kaleme aldığı yazılar sebebiyle Ortadoğu gazetesindeki görevine son verildi. Hiçbir şey onu yazmaktan alıkoymadı ve böylece kitaplar kaleme almaya başladı.

Ve Teşkilat ve İdare (1992), Ülkücü Dünya Görüşü 1 (1996), Ülkücü Dünya Görüşü 2 (2000), Matruşka / Kurşun Adres Sormaz (2002), Corps / Sarı-Kırmızı-Yeşil (2004), Desise / Abdi İpekçi Suikastı (2005), Fent / Orgeneral Eşref Bitlis Suikastı (2012) adlı kitapları yayımlandı.

20 Şubat 2022 tarihinde, Bursa'da vefat etti.

Kaynak: https://www.elipskitap.com.tr/yazar/m-metin-kaplan/

https://www.elipskitap.com.tr/urun/fent-orgeneral-esref-bitlis-suikasti/