Mahir Çayan

Mahir Çayan

15 Mart 1946 tarihinde Samsun’da doğdu. Haydarpaşa Lisesi’nden mezun oldu. 1963 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kaydoldu. Ertesi yıl Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde öğrenimine devam etti. Bu dönemde TİP ve FKF’ye (Fikir Kulüpleri Federasyonu) bağlı olan SBF (Siyasal Bilgiler Fakültesi) Fikir Kulübüne girdi. 1965’te bu klübün başkanı oldu.

1967’de kısa süreliğine Fransa’ya gitti. Buradaki sosyalist hareketlerin genel seyri ve içinde bulundukları tartışmaları izledi. 1968’deki 6. Filo eylemlerine İzmir’de katıldı ve gözaltına alındı. Bu dönemde Türkiye İşçi Partisi (TİP) içinde başlayan Mihri Belli’nin savunduğu Milli Demokratik Devrim tartışmaların içerisinde ve daha sonra kurulan THKP-C’nin lider kadrosunda bulundu.

Milli Demokratik Devrim saflarında yer aldı. "Türk Solu" ve "Aydınlık" dergilerinde yazı yazdı.

Münir Ramazan Aktolga ve Yusuf Küpeli ile birlikte terör örgütü THKP-C’nin kuruluş çalışmalarını gerçekleştirdi. Ertuğrul Kürkçü, İlhami Aras, Ulaş Bardakçı, Mustafa Kemal Kaçaroğlu ve Hüseyin Cevahir THKP-C’nin lider kadroları arasında yer aldı. Şehir gerillası modellini gerçekleştirdi. Buna uygun silahlı terör eylemlerin planlanmasında ve gerçekleştirilmesinde bizzat bulundu. Şubat 1971’de İstanbul’a geçerek silahlı terör eylemlerini gerçekleştirdi. 22 Mayıs 1971 ’de İsrail Başkonsolosu Ephraim Elrom’un kaçırılıp öldürülmesi olayına karıştı. 1 Haziran 1971’de kaldıkları evden kaçarken polisle girdikleri çatışmada yaralı olarak ele geçirildi. Daha sonra arkadaşlarıyla birlikte Kartal Maltepe Askeri Cezaevi’nden kaçtı ve bir süre İstanbul’da saklanır.

1972 yılı ocak ayında THKO ile ortak eylem kararı alarak Fatsa’ya geçti. 1972 yılı mart ayında Ünye radar istasyonunda çalışan 3 İngiliz teknisyeni kaçırarak karşılığında THKO (Türkiye Halkın Kurtuluş Ordusu)’nun ele başıları Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın serbest bırakılmasını istedi. 30 Mart 1972 tarihinde Niksar’ın Kızıldere Köyü’nde jandarmayla girdikleri çatışmada öldürüldü.