Manowar

Manowar, 1980 yılının sonunda Auburn, New York’ta kurulmuş olan bir heavy metal grubudur. Grup, adını kurucu üye Joey DeMaio’nun bir röportajda dediği üzere; hayatın her gün sürüp giden bir savaş olmasından esinlenerek "man of war" şeklinde belirlemişlerdir. Manowar ayrıca bir tür savaş gemisidir. Manowar daha çok inandıkları mitolojik tanrılar ile ilgili şarkılar yazmakta ve heavy metal kültürünü yansıtan besteler yapmaktadır. Manowar’ın savaştan bu kadar çok bahsetmeleri ve şarkılarının aşırı sert olmaları bazı dedikodulara sebep olmaktadır. Örneğin Manowar’ın şarkıları aşırı motive edici olduğundan Amerikalı askerlere dinletilmektedir. Bunun üzerine Manowar hakkında faşist söylemleri dolaşmış ancak Manowar şarkıları askerlere dinletilmesi için yazmadıklarını söylemişlerdir. Bu dedikodu Türkiye’de de çok dolaşmış ve 25 yıl boyunca gelmemeleri de buna bağlanmıştır. Ancak Manowar 6 Ağustos 2005’teki İstanbul Yedikule Zindanları konserinde bütün bu söylentileri sonlandırmıştır. Aradan beş yıl geçtikten sonra Sonisphere 2010 İstanbul ayağında, üç gün süren festivalin ikinci günü olan 26 Haziran 2010’da sahne almışlardır. Fakat bu defa sahneye beş sene önceki gibi "headliner" olarak çıkmamışlardır; bunun üzerine grubun bass gitaristi ve kurucularından Joey DeMaio, sahnedeyken bu duruma "gücendiklerini" Türkçe olarak ifade eden bir konuşma yapmıştır. Konuşmasını Türkçe yapması grubun Türk hayranları arasında sempati toplamıştır.

Grubun şarkı sözleri çoğunlukla fantastik ve mitolojik konuları, özellikle İskandinav mitolojisini temel alır. Ama "Triumph of the Steel" albümünün tamamı Truva savaşını konu almıştır.

1984’te grup daha önce birkaç kez kırmayı denediği en yüksek sesli performans rekorunu 139 desibel ile kırarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir.

Tam bir Black Sabbath hayranı olan Joey DeMaio, okul grubunda bass gitar çalardı. Black Sabbath’ın "Heaven and Hell" turnesinde bass teknisyeni olarak görev alan Joey DeMaio, okul arkadaşı olan Eric Adams ile ManOwaR’un temellerini attı. Black Sabbath’ın turnesinde alt grup olarak çıkan Shaking Street’in gitaristi Ross Friedman ile tanışan Joey, Onu Manowar’a katılmaya ikna etti. Davulcu için gazeteye ilan veren grup ilk olarak Karl Kennedy ile çalıştı. Fakat bir yıl sonra Karl’ın yerine Donnie Hamzik gruba katıldı ve grup ilk albümün hazırlıklarına başladı.

İlk albüm olan Battle Hymns’te Manowar ile çalışan Donnie, gruptan ayrıldı ve yerine -Joey’un bir kız arkadaşının tavsiyesi üzerine- o sıralar New York’ta musluk tamirciliği ile uğraşan Scott Columbus geçti. Manowar ilk çıkarttıkları single şarkılarda bekledikleri ilgiyi ve ciddiyeti bulamadılar. Ancak albümle aynı adı taşıyan şarkıları Batlle Hynms ile büyük yankı yarattılar ve bu yüzden ilk albümlerine bu adı verdiler. Sonra da ne kadar ciddi olduklarını kanıtlamak için ilk albüm sözleşmelerini kanları ile imzaladılar. Grup bu kadroyla Into Glory Ride, Hail to England, Sign of the Hammer, Fighting the World ve Kings of Metal isimli(hayranları onlara aynı adlı lakabı vermiştir) albümleri yayınladı. Ayrıca grubun Dark Avenger (Battle Hymns) ve Defender (Fighting the World) isimli şarkılarına ünlü yönetmen ve aktör Orson Welles, konuk vokalist olarak katıldı. 1980 yıllarındaki bu dönem Manowar’ın altın çağıydı. Bütün dünyada bir manowar çılgınlığı vardı ve en iyi 2-3 heavy metal grubu arasında gösteriliyorlardı. 1988 yılında Kings of Metal’ın yayınlanmasının ardından Ross Friedman, artık Blues türünde çalacağını belirterek gruptan ayrıldı ve çalışmalarına The Pack grubunda devam etti. Ancak bu ayrılık göz ardı edildi çünkü çıkartılan Kings Of Metal albümü öyle patlamıştı ki Manowar’ın ününe ün katmış ve hayranları tarafından bütün dünyanın kabul ettiği bir lakap ile çağrılmışlardı. Artık grup bu albümleri ile aynı isimle anılıyordu: Kings Of Metal Eric ve Joey’ın Chicago’da Kings of Metal’ı hazırlarken tanıştıkları David Shankle ise Ross’un yerine gruba katıldı. Oğlunun hastalığı yüzünden müziğe kısa bir ara veren Scott Columbus’un yerine de Rhino gruba katılınca grup Triumph of Steel albümünün hazırlıklarına başladı ve 1992 yılında bu albüm yayınlandı. Bu albümün ardından Manowar, Hell of Steel isimli bir best of yayınladı. Sadece Kings of Metal, Fighting the World ve Triumph of Steel albümlerinden parçalar içeriyordu bu albüm.

Albümün yayınlanmasından sonra Scott davul görevini tekrar devraldı ve David Shankle’ın yerine de Karl Logan gruba katıldı. Karl’ın gruba katılması ise gerçekten ilginçtir: Joey motosiklet sürerken motoru arızalanır ve motoru bir sokak yukarıdaki tamirciye çekerken, başka biri Joey’a motoruyla çarpacak gibi olur. İkisi tartışırken, diğer elemanlar da olay yerine gelir ve burda şans eseri Joey’ın tartıştığı adamla yani Karl ile tanışırlar. Karl Logan gruba dahil olduktan sonra çabuk uyum sağlar. Özellikle hızlı elektro sololoları Manowar’ın speed metal anlayışıyla örtüşmektedir. Karl ile ilk albüm 1996 yılında Louder Than Hell ismiyle çıkar. Manowar iki tane daha best of albüm yayınladıktan sonra 2002’de büyük ses getirecek ve Manowar efsanesini yeniden herkese hatırlatacak olan Warriors Of The World albümüyle hayranlarının beklentilerini karşılar. 2003 yılında Down Of Battle adlı bir single yayınlayan grup 2007 yılında da Gods Of war isimli bir albüm yayınlar. Son albümleri ise single parçalar ile yola çıkılarak birleştirilmiştir. Albüm Thunder İn The Sky ismini taşır. Albümdeki Father adlı şarkı tam 16 dilde söylenmiştir ki bu diller arasında Türkçe de vardır. Albümün çıkmasından yaklaşık 2 ay sonra Scott Columbus’un oğlu yeniden hastalanınca Scott yine gruptan geçici bir süreliğine ayrılmak zorunda kaldı. Onun yerine şu anda grubun eski bateristlerinden Donnie Hamzik çalmaktadır. Grup 2010 yazında da motorlu turnelerinin yanı sıra büyük festivallerde boy gösterecektir. Sonisphere adlı festival 11 ülkede gerçekleşecek ancak Manowar’ın iki durağı olacaktır. Biri çok sevdikleri ve en son 2007 Kavarna konserinde 5 saate yakın sahnede kaldıkları Bulgaristan, diğeri de ilk kez 2005 yılında geldikleri Türkiye olacaktır. Ancak Manowar’ın Türkiye konserinde headliner olmaması büyük tepkilere yol açmıştır. Grup ayrıca 6 Temmuz’daki Magic Circle Festivalde headliner olarak boy göstereck.