Marcel Desailly

Marcel Desailly

7 Eylül 1968 tarihinde Gana’nın Akra şehrinde doğdu. Dört yaşındayken ailesiyle birlikte Fransa’ya yerleşti. Futbol kariyerine Nantes’ta başladı. Bu kulübün gençlik programının bir parçası olarak yakın arkadaşı Didier Deschamps ile beraber oynadı.

Profesyonel kariyerine 1986’da başlayan Desailly, 1992 yılında Olympique de Marseille takımına transfer oldu. Burada Deschamps ile tekrar bir araya geldi ve ertesi yıl UEFA Şampiyonlar Ligi’ni kazandı. 1994 yılında Milan’da oynarken aynı kupayı tekrar kazandı ve böylece farklı kulüplerde üst üste kupayı kaldıran ilk oyuncu oldu.

Milan’da geçirdiği süre boyunca iki kez Serie A şampiyonluğu elde etti. 1998 yılında 4,6 milyon avro karşılığında Chelsea’ye transfer olarak bu takımın kaptanlığını üstlendi. Altı sezon boyunca top koşturduğu Chelsea’de önemli bir kupa kazandı. 2000 yılında Aston Villa’ya karşı FA Cup’ı elde eden tarafta yer aldı.

2004 yılında Katar kulübü Al-Gharafa’ya transfer oldu. Bu kulübün kaptanlığını üstlenerek 2005 yılında Katar Ligi’ni kazandı. Akabinde devam ettiği kulüp Qatar SC oldu. Burada da takımını ligin ikinci sırasına taşıdı. Profesyonel kariyerine bu takımın kadrosunda yer alarak böylelikle son verdi.

Verdiği demeçlerde sık sık kendini tamamen Fransız hissettiğini ve Fransa haricindeki bir ülkenin millî takımında oynamayı düşünmediğini dile getirdi. 1998 FIFA Dünya Kupası’nı kazanan Fransa takımının önemli bir parçası oldu. İki yıl sonra Euro 2000’i kazanarak başarısını sürdürdü. Bu turnuvanın ardından Didier Deschamps emekli oldu ve onun yerine millî takımın kaptanlığına getirildi. 2001 yılında Fransa’yı Konfederasyonlar Kupası’nda zafere taşıdı.

Nisan 2003 itibarıyla Desailly, Fransız takımıyla forma giyme rekorunu aştı. Bu sayı, 2004 UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası’ndan sonra uluslararası futbolu bıraktığını açıkladığında 116’ya ulaştı. Elde ettiği bu rekor 2006 FIFA Dünya Kupası sırasında Lilian Thuram tarafından kırıldı.

Marcel Desailly, hâlihazırda evli ve dört çocuğu var.