Mary Mapes Dodge

Mary Mapes Dodge

26 Ocak 1831'de New York'ta doğdu. Babası Profesör Mapes, çocuklarının eğitiminine özel ilgi gösteren bir babaydı. Mary Elizabeth Mapes, babasının yönlendirmesi ile hiç okula gitmedi. Eğitimini evde, mürebbiyelerin gözetimi altında aldı. Yalnızca bilindik İngilizce değil; Fransızca, Latince ve bunların yanı sıra resim, müzik gibi alanlarda da eğitildi. Henüz küçük yaştayken çizim, müzik ve edebî kompozisyon alanlarındaki yeteneği kendisini gösterdi.

1851 yılında, avukat olan William Dodge ile evlendi. Bu evlilikten iki oğlu oldu. 1857 yılına gelindiğinde eşi William, ciddi maddi sıkıntılar yaşaması nedeniyle ailesini terk etti ve bundan bir ay sonra öldü. Eşinin ölüm haberi üzerine Mary Mapes Dodge aile çiftliğine geri döndü. Hayatını çocuklarına adadı, zaman geçtikçe maddi sıkıntılar kendisini göstermeye başladı. Geçinebilmek adına yazmaya yöneldi. Babasının çiftliğinin bahçesinde bulunan bir kulübeyi, kendisi için çalışma odası olarak düzenledi.

1859 yılında babası ile birlikte Working Farmer ve United States Journal adlı dergileri yayımlamak üzere çalışmaya başladı. Bu süreçte Hearth and Home'un editörlüğünü üstlendi.

Önde gelen dergilerde yetişkin okuyucular için çeşitli deneme ve öyküler yayımlandıktan sonra,  1864'te çocuklar için kısa öykülerden oluşan ilk kitabını The Irvington Stories (1864) adıyla çıkardı. Takip eden yıllarda kitap yazma çalışmalarına devam etti.

Gümüş Patenler adıyla Türkçeye çevrilen eseri, dünya klasikleri arasında yerini aldı.

Mary Mapes Dodge; 21 Ağustos 1905te, New Yorkta vefat etti.