Matt Dillon


Matthew Raymond "Matt" Dillon 18 Şubat 1964 tarihinde New York’ta doğdu. İrlanda kökenli Amerikalı Katolik anne-babanın çocuğudur. Annesi Mary Ellen bir ev hanımı, babası Paul Dillon ise Union Campta satış menejeri ve portre ressamıdır. New York’da büyüyen Matt Dillon, burda Mamaroneck Yüksek Okulu’na başladı ancak daha sonra eğitimini yarım bıraktı.

1979 yılında Vic Ramos, Matt Dillon’ı “Over the Edge” isimli film için seçti ve onu kadroya aldı. Dillon’ın performansı beğenilince daha sonra iki filmde rol alır, bunlardan biri, bir gençlik komedisi “Little Darlings" ve diğeri de bir gençlik dramı olan “My Bodyguard” filmleridir.

1982 yılında “Tex” isimli bir filmde rol aldı. İki ay sonra “Liar’s Moon” isimli filmde genç ve fakir “Teksaslı Jack Duncan”ı canlandırır.

1983 yılında “The Outsiders" ve “Rumble Fish" isilmli fimlerde rol aldı. Daha sonra “The Flamingo Kid" filminde oynadı. 1987 yılında ise “The Pogues" filminde ve Kirsty MacColl’un “Fairytale of New York" isimli klibinde yer aldı.

Matt Dillon, 1992 yılında “Singles" filmiyle oyunculuğunu devam ettirdi. 1995 yılında “To Die For" isimli filmin ardından 1996 yılında “Wild Things" filminde rol aldı. 1998 yılında “There’s Something About Mary” filminde oynadı. Bu filmdeki oyunculuğu ile MTV Film Ödülleri’nde “En iyi Kötü Adam” ödülü aldı.

2002 yılında “City of Ghosts" isimli filmi yazdı ve yönetti. İki yıl sonra rol aldığı “Crash" filmi ile büyük çıkış yaptı. Bu filmdeki performansı ile Akademi Ödülü ve Altın Küre adaylıkları kazandı.

Saturday Night Live skeclerinde de yer alan Matt Dillon, San Sebastian Film Festivali’nde Premio Donostia ile onurlandırıldı.