Mehmet Barlas

Mehmet Barlas

1942 yılında, Ankara'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Gazeteciliğe henüz öğrenci iken babasının Son Havadisinde başladı, profesyonel gazeteciliğe ise Cumhuriyet gazetesiyle birlikte adım attı. 12 Mart Muhtırası'nın ardından, gazetedeki görevinden azledildi.

İsmail Cemin TRT Genel Müdürlüğü yaptığı dönemde iç ve dış haberler danışmanlığı yaptı. 1968 yılında Gazeteciler Cemiyetinin düzenlediği yarışmada, inceleme dalında birincilik ödülü aldı.

Türkiye’de yayımlanan büyük gazetelerin birçoğunda çalıştı. Cumhuriyet, Günaydın, Milliyet, Güneş Gazetesi, Tercüman, Hürriyet, Yeni Şafak ve Zaman gazetelerinde yöneticilik ve yazarlık yaptı. Bilahare Star1, ATV ve TGRTde günlük haber yorumcusu olarak yer aldı. NTV televizyon kanalında Emre Kongarla birlikte "Yorum Farkı" adında bir program yaptı, ayrıca Sabah gazetesinin de başyazarlığı görevinde bulunup 2007 Nisan ayında buradaki görevinden istifa etti. Bir dönem Posta gazetesinde köşe yazarlığı yaptıktan sonra kurumun özel sektöre geçişi ile birlikte Sabah gazetesine geri döndü.

İstanbul Okan Üniversitesinin mütevelli heyeti üyeliğinde yer aldı.

Barlas; 1 Haziran 2023 tarihinde, İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede, 81 yaşında vefat etti.

Barlas, yaşamının farklı dönemlerinde birçok eser kaleme aldı. Bunlardan bazıları: Sosyo-politik Bir Gerçek Olarak Hocaefendi Sendromu, Rüzgâr Gibi Geçti, Latife Hanım'ın Sırları ve Türk Sosyetesi, İş ve Siyaset Hayatında Kariyer Yapmak, Türkiye Üzerine Pazarlıklar, Türkiye'de Darbeler ve Kavgalar Dönemi, urgut Özal'ın Anıları.