Mehmet Çevik

Mehmet Çevik

1 Aralık 1961 tarihinde Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde doğdu. Kariyerini oyunculuk üzerine yapmayı planlayan Çevik, 1986’da Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünde okudu.

Türkiye’de yapılan tiyatro çalışmalarını aktarmak amacıyla Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü tarafından Kıbrıs Devlet Tiyatrosuna gönderildi. 1997 yılından itibaren Kocaeli Şehir Tiyatrolarında sanatçı olarak görev yaptı.

Tiyatro çalışmalarının yanı sıra pek çok sinema filmi ve televizyon dizilerinde de rol aldı. Hem oyunculuk yeteneği hem de kendini bu yolda yetiştirmesi sayesinde oynadığı her yapımda başarılı performanslar sergiledi.

Geçmişten bugüne yer aldığı tiyatro oyunları: Hamlet, Töre, Hakimiyeti Milliye Aşevi, Uzaktan Gelen Sandık, Barış, Çıkmaz Sokak Çocukları, Fareler ve İnsanlar.

Bugüne dek dâhil olduğu beyaz cam ve beyaz perde yapımları ise şöyle: Üçüncü Gözle, Tembel Ahmet, Peri Kızı, Kurtuluş, Kasabanın İncisi, Mühürlü Güller, Kırık Kanatlar, Sağır Oda, Menekşe ile Halil, Aynadaki Düşman, Hanımın Çiftliği, İffet, Böyle Bitmesin, Güzel Çirkin, Şeytan-ı Racim, Mahmut ile Meryem, Diriliş Ertuğrul, İstanbul Sokakları, Benim Adım Melek, Dokuz Oğuz.

Kaynak: https://tiyatrolar.com.tr/mehmet-cevik

https://tr.wikipedia.org/wiki/Mehmet_%C3%87evik_(oyuncu)