Mikhail Tal

Mihail Nehemyeviç Tal (Let. Mihails Tāls, Rusça Михаил Нехемьевич Таль) (9 Kasım 1936 - 28 Haziran 1992), Letonya’nın Riga şehrinde doğan Tal, sekizinci dünya satranç şampiyonudur. 1960 yılında Mihail Botvinnik’i yenerek bu unvanı kazanmış, ertesi yıl, 1961’de yine Botvinnik’e yenilerek unvanı devretmiştir.

Satranç oyununun en tipik atak oyuncusu olarak tanınır. Hayal gücü çok geniş ve güçlü ataklarıyla pek çok başarı kazanmıştır. Satranca yaklaşımı oldukça pragmatik olan Tal, pek çok oyunu rakiplerinin karmaşık pozisyonlarda doğru savunmayı bulamaması sayesinde kazanmıştır. Yine de bu oyunlar seyircilerde hayranlık ve heyecan yaratmıştır. Tal ayrıca önemli satranç yazarları arasındadır. Satranç otoriteleri tarafından tüm zamanların en büyük hücum oyuncusu olarak olarak kabul edilmiştir.

Mikhail Tal çoğunlukla böbrek problemleri için sık sık hastaneye yatırılmak zorundaydı. Sonunda hastalıklı böbreklerinin biri çıkarıldı. Tal sıkı bir içkiciydi ve morfine bağımlıydı. Tal, 28 Haziran 1992’de Moskova’da bir hastanede böbrek yetmezliğinden öldü.