Mor ve Ötesi

Mor ve Ötesi

Mor ve Ötesi 1995 yılının Ocak ayında Kerem Kabadayı (davul), Harun Tekin (vokal/gitar), Derin Esmer (vokal/gitar) ve Alper Tekin (bas) tarafından kuruldu. Kendi bestelerinden oluşan ilk albümünü aynı yılın Ağustos ayında kaydeden grup, 1996’nın Ocak ayında çalışmaya son halini verdi ve ilk albümleri Şehir, 1996’nın Haziran ayında piyasaya çıktı. Grubun ilk video klibi ‘Yalnız Şarkı, farklı tarzıyla büyük ilgi çekti.

1997 yılı grup adına önemli gelişmelere sahne oldu. İstanbul dışındaki ilk konserini ODTÜ’de veren mor ve ötesi’nde ilk eleman değişikliği de bu yıl gerçekleşti ve Burak Güven, Alper Tekin’in yerine gruba dahil oldu. Bırak Zaman Aksın albümlerinin hazırlık aşamasında Derin Esmer gruptan ayrılırken, Kerem Özyeğen gruba katıldı. Albüm 1999da Ada Müzik tarafından yayımlandı.

2000 yılının başlarında Mor ve Ötesi ülke çapındaki nükleer enerji karşıtı kampanyaya çeşitli konser ve aktivitelerle destek verdi. Temmuz ayında grubun ‘Sen Varsın ile katıldığı Şarkılar Bir Oyundur adlı Bülent Ortaçgil’e saygı albümü yayımlandı.


Üçüncü albüm Gül Kendine, 2001 de piyasaya çıktı. Grubun resmi web sitesi www.morveotesi.com da aynı ay içerisinde faaliyete geçti. 2002’nin Nisan ayında mor ve ötesi İzmir, Denizli, Bursa, Adana, Antalya ve Antakya’yı kapsayan ilk Türkiye turnesine çıktı.


2003 yılında patlayan savaşa karşı oluşan geniş muhalefete, Mor ve Ötesi de sanatçı dostlarıyla birlikte katıldı. Grubun bestelediği ve Aylin Aslım, Athena, Bülent Ortaçgil, Feridun Düzağaç, Koray Candemir, Nejat Yavaşoğulları ve Vega ile birlikte seslendirilen ‘Savaşa Hiç Gerek Yok adlı parça, savaş karşıtı hareketin marşlarından biri oldu ve 1 Mart 2003 günü Ankara’da yüz bin kişiyle birlikte söylendi.

Mor ve Ötesi, 2003 yılında Yaz isimli bir single çıkardı. Bu yayımda yer alan Şehrazat bestesi ‘Yaz Yaz Yaz, yaza damgasını vururken, grup on yedi kenti kapsayan bir turne gerçekleştirdi. Grup, aynı dnemde Çağan Irmak’ın Mustafa Hakkında Herşey filminin müziklerini hazırladı.

Ocak 2004’te Dünya Yalan Söylüyor adını verdiklerini albümleri yayımlandı. ‘Cambaz, albümün öne çıkan şarkısı olurken, Fikret Kızılok’un ’Sevda Çiçeği’ adlı şarkısına grubun getirdiği yorum albümün başarısını perçinledi. Mustafa Hakkında Herşey filminde de yer alan, albümdeki üçüncü single olan ‘Bir Derdim Var, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ’En İyi Film Şarkısı’ seçilerek Altın Portakal ödülünü aldı ve hem dinleyiciler hem de müzik otoriteleri tarafından yılın şarkısı olarak değerlendirildi. Çeyrek milyonluk bir satış yakalayan Dünya Yalan Söylüyor, yayımlanışından iki buçuk yıl sonra Blue Jean dergisi tarafından ’Tüm Zamanların En İyi Türkçe Rock Albümü’, Billboard dergisi tarafından da ’Son On Yılın En İyi İkinci Türkçe Rock Albümü’ seçilecekti.

2005 yılı sonlarında beşinci albümleri Büyük Düşler ile yeniden hayranlarının karşısına çıkan Mor ve Ötesi büyük bir Anadolu turnesi ile albümlerini tanıttılar.  Albümün en beğenilen şarkıları ‘Şirket ve ‘Küçük Sevgilim oldu. 

 

Mor ve Ötesi, 24 Mayıs 2008de Sırbistanın ev sahipliği yaptığı 53. Eurovision Şarkı Yarışmasında Türkiyeyi temsil edecek.