Natalie Imbruglia

Natalie Imbruglia

Natalie Jane Imbruglia, 4 Ocak 1975 Sidney, Avustralya doğumlu. Müzisyen, şarkıcı, söz yazarı, model ve oyuncu.

 

Natalie Imbruglia, 4 çocuklu bir ailenin üyesi. Çocukluğunda bale eğitimi alan Imbruglia, Kylie Minouge ve Jason Donovan gibi Avustralya’nın popüler pembe dizisi ‘Neighbors’ da rol aldı. Bundan kısa bir süre sonra müzik kariyeri için Londra’ya yerleşti. 

 

‘Torn’ adını taşıyan ilk parçası 1997’nin en büyük hitlerinden biri oldu. Şarkı 14 hafta boyunca listelerde 1 numarada kaldı ve 1 milyonu aşan bir satış rakamına ulaşmıştı böylece tüm dünya o güzel Avusturalyalı’yı tanıdı. Single’dan kısa süre sonra 1998 yılında yayınlanan ‘Left of the Middle’ albümü de iyi bir başarı elde etti.

 

1999 yılında Tom Jones ile birlikte bir INXS şarkısı cover’ladı. 2001 yılında ‘White Lilies Island’ albümünü yayınlandı. Albümün çıkış single’ı ‘That Day’ uzun süre radyolarda çalsada ilk 10’a giremedi.

 

Natalie Imbruglia, 3. albümünü 2003 yılında tamamladı ancak plak şirketi ile yaşadığı sorunlar nede ile bu albüm 2005 senesinde yayınlandı. ‘Counting Down the Days’ adını taşıyan albümden ‘Shiver’ isimli şarkısı, İngiltere’de geleneksel olarak düzenlenen 2006 Ivor Novello ödüllerine ‘En Çok Çalınan Şarkı’ kategorisinde aday gösterildi.

 

Eylül 2007 tarihinde ‘Glorious: The Singles 1997 – 2007’ adlı derleme albümünü piyasaya sürecek olan Imbruglia, albüme listelerde başarı yakalamış olan şarkılarının yanısıra 5 tane de yeni parçasını dahil etti. Albümün çıkış şarkısı ‘Glorious’.  Ayrıca 2008 senesinde yayımlamayı planladığı, 4. stüdyo albümünün çalışmalarını sürdürüyor.