Nikolay Morozov

Nikolay Morozov

Nikolay Aleksandroviç Morozov, (Rusça:Николай Александрович Морозов) (d. 7 Temmuz 1854 – ö. 30 Haziran 1946) Rus devrimci ve bilim adamı. Kimya, fizik, astronomi, matematik ve tarih eserlerin yazarı. Yeni Kronoloji kurucusu.

Nikolay Morozov, Scaliger ve Petaviusün kronolojisini daha tesirli ve modern usuller metotlar kullanarak düzeltmeye çalışan Rus bilim adamıydı.

"İsa. Doğa bilimlerinin aydınlatmasındaki İnsanlık Tarihi" adında 7 ciltlik yayınlayarak eski kronoloji belli yanlışları düzelti. Bunu yaparken, en son matematik ,astronomi, lisan, filoloji ve jeoloji bilimlerindeki buluşları ve ilerlemeleri de kullandı. Bu kurduğu Yeni Kronoloji sıralamada bütün eski tarihi olaylar İsa nın doğuşundan 4 asır sonradan başlamaktadır. Buna göre tarihte çok büyük bir tarihleme farkı doğmuştur., 1973 senesinde Moskova Devlet Üniversitesinde bir grup genç matematikçi eski olayların oluşlarının doğruluğunun incelenmesinin ehemmiyetini anlayarak Evrensel Kronolojideki mühim hadiselerin menbaını ve oluş şekillerini incelemeye tabi tutular. Onlardan birisi olan Profesör Anatoli Fomenko birkaç yeni tarihleme metodu keşf ederek bunları da uygulamaya sokarak baştan bir Evrensel Kronoloji listesi yaptı. Bu versiyon N.A. Morozovun kinden daha radikal bir çalışmaydı. Ona göre insanlığın Evrensel Tarihi Milattan Sonra 900 senesinde başlamaktaydı. Ve buna göre de Eski Ahit’teki olayların çoğu da m.s. 1300 senelerinde başlamaktaydı.