Olay Tan

1948 yılında Muğla’nın Fethiye ilçesinde doğdu. Yüksek tahsilini Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesinde tamamladı. Tan, Hürriyet, Günaydın ve Sabah gazeteleri bünyesinde çalıştı. Görev yaptığı Günaydın ve Sabah gazetelerinde yıllarca Türkiye gündeminin nabzını tutan manşetlere imza attı.

“Olay Haber” ismiyle bir haber sitesi kurup yöneticiliğini yaptı. Bir süre ATV’de de çalışan ünlü gazeteci, sürekli sarı basın kartı sahibidir.

Mesleki hayatının en unutulmaz anlarından birini Bülent Ecevit’e yapılan suikast girişimi sırasında yaşadı. 23 Haziran 1975 tarihinde Bolu’nun Gerede ilçesinde dönemin Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Bülent Ecevit’e suikast hazırlandı. Olay Tan da o esnada görevli olarak orada bulunuyordu. Dönemin Adıyaman Milletvekili Kemal Tabak, Ecevit’i korumak için tabancasını çekerken Olay Tan, tam da bu anı fotoğrafladı. Ecevit’in ölümle burun buruna geldiği o günün en can alıcı fotoğrafını çeken Olay Tan, uzun süre gündemden düşmeyen bu olaya en yakından tanıklık etti.

Elli yılı aşkın gazetecilik geçmişi olan Olay Tan, fotoğraf ve haber dallarında pek çok birincilik ödülü kazandı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Uluslararası Gazeteciler Derneği ve Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’ne üyedir.

2010 yılında Muğla’nın Bodrum ilçesinde iki grup arasında cereyan eden bir kavgada, bölgeden uzaklaşmak isterken ıslak zeminde ayağı kayarak düştü. Olayın ardından evine giden Tan'ın, ertesi gün baş ağrısı şikâyetiyle gittiği hastanede beyin kanaması geçirdiği tespit edildi. Gerekli tedavinin ardından taburcu oldu.

Bodrum’da yaşayan ünlü gazeteci, evli ve bir çocuk babasıdır.

Kaynak: https://anterhaber.com/unlu-gazeteci-olay-tan-a-cok-anlamli-basin-odulu/8981/

https://www.haberturk.com/yasam/haber/554685-gazeteci-olay-tan-beyin-kanamasi-gecirdi