Pim Verbeek

12 Mart 1956 tarihinde Hollanda’nın Rotterdam şehrinde doğdu. Tam adı Peter Tim Dirk Verbeek’tir. Erkek kardeşi Robert, kendisi gibi bir teknik direktördü. Ancak Feyenoord kulübünü çalıştıran Gertjan Verbeek ile herhangi bir akrabalığı yoktur.

Futbolcu olarak kariyerinin tamamını Sparta Rotterdam’da geçirdi. Bir defans ve orta saha oyuncusuydu. Bu kulüpte 1974’ten 1980’e kadar top koşturdu.

1981 yılından itibaren teknik direktörlük kariyerine adım attı. İlk olarak DS '79 kulübünü çalıştırdı. Daha sonra sırasıyla Unitas Gorinchem, De Graafschap, Feyenoord, Wageningen, Groningen, Fortuna Sittard, Omiya Ardija, Güney Kore, Jong PSV, Kyoto Purple Sanga, Netherlands Antilles, Borussia Mönchengladbach, Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Kore U-23, Avustralya, Fas U-23 ve Umman kulüplerinde görev aldı.

2002 FIFA Dünya Kupası’nda Guus Hiddink ve 2006 FIFA Dünya Kupası’nda Dick Advocaat altında Güney Kore millî takımının yardımcı antrenörlüğünü yaptı. Daha önce, kendi ülkesinde De Graafschap, Groningen, Fortuna Sittard ve hatta Feyenoord dâhil olmak üzere çeşitli takımlara koçluk yaptı. Ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri millî takımının yardımcı antrenörlüğünü yaptı.

26 Haziran 2006 tarihinde Güney Kore’yi çalıştırmaya başladı. Güney Kore’yi 2007 AFC Asya Kupası’nda üçüncü sırada bitirerek bir sonraki turnuvaya otomatik olarak katılmalarını sağladı. Buradan Temmuz 2007’de ayrıldı.

6 Aralık 2007 tarihinde Verbeek’in Avustralya’nın teknik direktörlüğü pozisyonuna getirileceği kesinleşti. Başantrenör olarak ilk Dünya Kupası eleme maçında, Avustralya’yı evinde Katar’a karşı 3-0 galibiyete taşıdı.

8 Nisan 2010’da Fas’ın genç takımlarının teknik direktörü olarak atandı. Başlıca görevi, 2010 Dünya Kupası finallerine ve Afrika Uluslar Kupası’na katılmaya hak kazanamayan Fas millî takımı için genç yetenekleri belirlemek ve geliştirmekti.

Genç ve yetenekli bir kadroyu besleyerek 21. yüzyılın en iyi Fas takımı olarak kabul edilecek yeni bir neslin kurulmasına yardımcı oldu. Kendi topraklarında düzenlenen 2011 CAF U-23 Şampiyonası’nda Verbeek’in U-23 takımı, Cezayir ve Mısır gibi birçok devi yenerek ikinci oldu. Bu başarı, Fas’a Verbeek’in övüldüğü 2012 Yaz Olimpiyatları’na katılma hakkı kazandırdı. Atlas Lions zorlu bir grupta başarılı olamasa da 2018 FIFA Dünya Kupası’nda Fas’ı temsil edecek olan Nordin Amrabat ve Yassine Bounou gibi bir dizi oyuncu dünyanın dikkatini çekti. Olimpiyatların ardından Verbeek Fas’tan ayrıldı.

2016 yılında Umman millî takımının teknik direktörü olarak atandı. Verbeek’in koçluk kariyerindeki en büyük başarısı 2019 AFC Asya Kupası oldu. Umman, Özbekistan ve Japonya’ya tek golle kaybetmesine rağmen Türkmenistan’ı 3-1 mağlup ederek tarihinde ilk kez eleme aşamasına ulaştı. Umman futbol tarihinin en büyük başarısı oldu. Umman’ın Asya Kupası macerasının son 16 turunda İran’a 2-0 yenilmesiyle sona ermesinin ardından Verbeek, teknik direktörlüğü sonsuza dek bırakacağını açıkladı.

12 Şubat 2019 tarihinde Sparta Rotterdam, Verbeek ile kulübe yönetim kurulu üyesi olarak katılma konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurdu. Verbeek bu görevi vefat edene kadar sürdürdü.

28 Kasım 2019’da 63 yaşında kanserle dört yıllık mücadelesinin ardından öldü.