Pink Floyd

İlk olarak 1965’te ‘Sigma 6’ adı ile kurulan grup, üyelerin dağılması ile yine grup üyelerinden Rado Bob Klose(gitar) öncülüğünde Roger Waters (gitar), Nick Masson (davul), Richard Wright (klavye) ve Chris Dennis (vokal) bir ayara geldi ve ‘Tea Set’ adlı grubu kurdu. Dennis gruptan ayrılınca yerine Syd Barret (vokal-gitar) geçti ve grubun adı ‘The Pink Floyd Sound’ oldu. Ardından gitarist Klose da gruptan ayrıldı ve Pink Floyd bu günkü ismini almış oldu.

 

Syd Barrett’in gruba katılması etkili olmuştu çünkü Barrett söz yazarlağında yetenekliysi. 1966 yılında Peter Whitehead’in ‘Tonite Let’s All Make Love In London’ adlı filmine ‘Interstellar Overdrive’ ve ‘Nick’s Boogie’ adlı şarkılarla katıldılar ve isimlerini duyurmak için etkili bir adım atmış oldular. 1967’de ‘Arnold Layne’ ve ‘See Emily Play’ adlı şarkılarını single olarak yayınlayan grup, İngiltere listelerinde de üst sıralara yükseldiler. İlk albümlerini de 1967 sonunda ‘The Piper At The Gates Of Dawn’ adı ile yayınladılar. Yayınladıkları bu albümle, İngiliz psychedelic müzik akımın öncüsü olan Pink Floyd, şarkılarında ki şiirsel sözler ve avant-garde müzik tarzı ile oldukça ilgi çekti.

 

Pink Floyd, tam da başarılı bir çıkış yakalamışken grubun önemli bir üyesi olan Syd Barrett, uyuşturucu bağımlılığı ile sahneye çıkamamaya başladı. Yerine, David Gilmour’u gruba katan diğer grup üyeleri, Barrett’in söz yazma konusunda da performansı düşünce kötü günler yaşadı. 1968’de ‘A Sauceful Of Secrets’ adlı bir albüm yayınlayan gruptan yine aynı sene Barrett ayrıldı.

 

1969 senesinde Barbet Schroeder’ın ‘More’ adlı filminin soundtrack’ini hazırlayan Pink Floyd, albümde psychedelic rock tarzını devam ettirdi. Aynı sene ‘Ummagumma’ adlı 2 CD’lik derleme albümlerini piyasaya sürdü. Bu albümle İngiltere listelerinde 5 numara oldu.  


1970 yılında ‘Atom Heart Mother’ adlı albümünü yayınlayan Pink Floyd,  bu albümle İngiltere listelerinde ilk kez 1 numara oldu ve Amerikalı hayranlarıyla da buluştu.

1971 senesinde önce ‘Relics’ adını verdkleri derleme albümlerini çıkardılar sonra ‘Meddle’ adlı albümlerini. Albümde ki ‘Echoes’ şarkısı oldukça beğenildi. Bu albüm müzikseverler ve eleştirmenler tarafından Pink Floyd’un en başarılı albümlerinden biri olarak görülür.

1972’de ‘Obscured By Clouds’ adlı albümü Barbet Schroeder’in ‘La Vallée’ adlı Fransız filmi için hazırlayan Pink Floyd, albümde folk rock, hard rock ve psychedelic rock müziklerini kullandılar.

1973 yılına gelindiğinde Pink Floyd en başarılı albümünü yayınlar. ‘The Dark Side Of The Moon’ adını verdikleri albüm, bir çok otorite tarafından en iyi rock albümleri arasında yerini aldı. Albümde ki doğum, gezi, ölüm, zaman, hırs, çatışma, delilik, hastalık gibi konuları işleyen grup, albümün soundunda kullandığı farklı seslerle ilgi uyandırdı. Pink Floyd bu albümle ilk defa Amerika listelerinde zirveye yerleşti. ‘Money’, ‘Time’ ve ‘Us And Them’  albümün öne çıkan diğer parçalarından oldu.

 

1975’te ‘Wish You Were Here’ adlı albümlerini piyasaya çıkaran Pink Floyd, albümde yokluk konusunu işledi. 1977 yılında George Orwell’in ‘Animal Farm’ isimli romanından yola çıkarak ‘Animals’ adlı albümlerini yayınladılar. Albümde yer alan ‘Pigs’, ‘Sheep’ ve ‘Dogs’ şarkılarıyla hayvanların özelliklerini insanlara uyarladılar.


1979’da ‘The Wall’ adlı rock opera albümünü yayınladılar. Gerçekten bir sanat çalışması olarak kabul edilen albüm, Amerika listelerinde 15 hafta boyunca zirvede kaldı. ‘Another Brick In The Wall’ ve ‘Run Like Hell’  şarkıları albümün hit şarkıları oldu. Pink Floyd, 1980 yılında ‘The Wall’  ile ‘En İyi Kaydedilen Albüm’ Grammy Ödülünü almayı balardı. 1981 senesinde ‘A Collection Of Great Dance Songs’ derleme albümlerini yayınladılar. 1982’de vizyona giren ‘Pink Floyd: The Wall’ en uzun rock video klibini hazırlamış oldu.

1983’te ‘The Final Cut’ adını verdikleri albümlerini piyasaya süren grup, İngiltere listelerinde Amerika’ya göre daha iyi bir başarı sağladı. Bu albüm, grubun en politik albümü olarak bilinir.  

 

1983 senesinde ‘Works’ adlı derleme bir albüm ile müzik kariyerlerine bir süre aran veren grup, 1987’de  ‘A Momentary Lapse Of Reason’ adlı albümlerini çıkardılar. Bu albümde Richard Wright katkısı büyüktü ki Wright grubun resmi üyesi haline geldi.

 

Pink Floyd, 1988 yılında New York’da gerçekleştirdikleri beş konserin seçme kayıtları ile ‘Delicate Sound Of Thunder’ adlı 2 CD’lik konser albümünü yayınladılar.  Grup, 1992 yılında vizyona giren ‘La Carrera Panamericana’ filmi için eski şarkıları enstrümantal olarak yeniden çaldı. Pink Floyd yine 1992 yılında, ‘Shine On’ adlı box setle tüm albümlerini biraray topladı ve setin içerisine ‘The Early Singles’ adlı albümü de dahil ederek 1967 – 1968 dönemleri içerisinde kaydedilen ve hiçbir yerde bulunmayan parçalarını bulundurdu.

1994 senesinde ‘The Division Bell’ adlı albümle piyasaya çıkan Pink Floyd, ‘High Hopes’ şarkısı ile etkili oldular ve Amerika ile İngiltere listelerinde zirveye çıkmayı başardılar. 1995 senesinde de çıktıkları konserlerden oluşturdukları ‘P*U*L*S*E’ adlı 2 CD’lik konser albümlerini yayınladılar.

Pink Floyd, 2000’de 1980 – 1981 dönemleri arasında kaydedilen parçalarını biraraya getirerek ‘Is There Anybody Out There? The Wall Live 1980 – 1981’ adlı 2 CD’lik konser albümünü çıkardılar. 2001 senesinde ise ‘Echoes: The Best Of Pink Floyd’ adlı derleme albümü yayınlayan grup, bu albümle de Amerika ve İngiltere listelerinde 2 numara oldu.

Grubun yeniden bir araya gelerek hayranlarına bir sürpriz yapması bekleniyor.