Ratko Mladiç

Ratko Mladiç

12 Mart 1943te Hersekin Kalinovik şehrinin Bozanovici köyünde doğdu. Bosna ve Hersek o yıllarda Bağımsız Hırvatistan Devletinin birer parçasıydı. Bağımsız Hırvatistan Devleti, Almanlar tarafından desteklenen Hırvat Ustaşalar tarafından, işgal edilen Yugoslavya topraklarında yönetilen kukla bir devletti. Mladiçin babası Neda, Ustaşa lideri Ante Pavelicin evine saldırmayı amaçlayan partizan grubun içerisindeydi. Saldırı sırasında öldürüldü.

Mladiç ilkokulu bitirdikten sonra, Saraybosnada, Tito şirketi için kalaycı olarak çalışmaya başladı. 1961de Zemundaki Askerî Endüstri Okuluna girdi. Sonrasında KOV Askerî Akademisine gitti. 27 Eylül 1965te mezun oldu. Yugoslav Halklarının Ordusunda çalışmaya başladı. Sonra Yugoslavka Komünistler Birliğine girerek birliğin üyesi oldu.

4 Kasım 1965te, birliğindeki genç askerlerin komutanlığını yapmak üzere Üsküpe gönderildi. Nisan 1968de teğmen oldu. Sırasıyla müfreze, tabur ve tugay komutanlığı yaptı. Kasım 1976da yüksek askerî öğrenimine başladı ve Belgraddaki Komuta Kadrosu Akademisini birincilikle bitirdi.

Aralık 1980de yarbay, Ağustos 1986da albay oldu. Ocak 1989da Üsküp Üçüncü Ordudaki eğitim departmanının başkanı yapıldı. 1991de ise Priştine kolordusunun komutanlığını üstlendi. Bu dönemde Kosovadaki Sırplarla Arnavutlar arasında gerginliğin en yüksek seviyeye çıktığı bir dönemdi. Aynı yıl, Mladiç, dokuzuncu kolordu kumandanı yapıldı.

Ekim 1991de tümgeneralliğe yükseltildi ve Hırvatistan Savaşına katıldı. Kijevo Kuşatmasını yönetti.

27 Mart 1992de Bosna bağımsız oldu. Bosna-Sırp ordusu planlı bir şekilde, Bosnayı ele geçirmek üzere saldırıya geçti. Sırpların amacı, Büyük Sırbistanı kurmaktı. Mladiç Mayıs 1992de Bosna Sırp Cumhuriyeti tarafından ordunun başkomutanı yapıldı. Sırplar, Bosna topraklarının yarısından fazlasını altı hafta içinde ele geçirdi. Bu işgal süresince şiddet kullanmaktan çekinilmedi. Neticede Boşnak nüfusunun yarısı, yani yaklaşık iki milyon insan etnik temizliğe tabi tutuldu. Saraybosna kuşatması dört yıl sürdü. 11 Temmuz 1995te Srebrenica, Mladiç önderliğinde ele geçirildi. Katliamlar Srebrenicada da devam etti. 11 ila 17 Temmuz 1995de sekiz binden fazla erkek öldürüldü. Bosna Savaşının bilançosu ağır oldu. Tahmini olarak iki yüz elli binden fazla insan öldü, bir milyon sekiz yüz bin kişi de evlerinden sürüldü.

Mladiç on altı yıl boyunca Sırbistanda saklandı. Boşnak halkına karşı işlediği soykırım ve savaş suçlarından dolayı Lahey’deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi tarafından arandı ve 26 Mayıs 2011de Sırp istihbaratı tarafından yakalandı. 31 Mayıs 2011de ise Lahey Savaş Suçları Mahkemesine gönderildi. Aynı mahkeme, 2017de, Mladiçi on ayrı suçtan yargıladı ve Mladic ömür boyu hapse mahkûm edildi.