Romina Pourmokhtari

Romina Pourmokhtari

12 Kasım 1995 tarihinde Stockholm, İsveç’te doğdu. Çocukluk yıllarını Sundbyberg’de geçirdi.

Erken yaşlarında İranlı bir mülteci olan babasının sayesinde siyasetle ilgilenmeye başladı. Daha sonra ailesinin, “özgürlükleri ellerinden alındığında” ülkelerinden kaçtığını dile getirdi.

Siyasete karşı duyduğu ilk güçlü ilginin 2009 İran Cumhurbaşkanlığı Seçim Protestoları sırasında olduğunu belirtti.

2019 yılında İsveç Liberal Gençliği’nin başkanı oldu. Haziran 2021 tarihinde iki başkan yardımcısıyla birlikte Liberal Parti’yi aşırı sağ İsveç Demokratlarına karşı “kırmızı çizgiler benimsemeye” çağıran bir makale yayımladı ve bunun, İsveç Demokratlarının “toplum vizyonu” olduğunu söyledi. 14 Eylül 2022’de, kasım ayında yapılacak kongrede başkanlıktan istifa edeceğini duyurdu.

Eylül 2022’deki 2022 İsveç Genel Seçimi’nin ardından Stockholm Belediyesi için Riksdag’a seçildi. Seçimin hemen ardından, İsveç Demokratlarını içeren herhangi bir hükûmetin kurulmasına karşı oy kullanacağına söz verdi.

Ekim 2022’de Liberal Parti’nin Ilımlılar, Hristiyan Demokratlar ve İsveç Demokratları ile Tidö Anlaşması’na katılmasıyla Kristersson Kabinesinde Çevre Bakanlığı görevine getirildi. 26 yaşında İsveç’in en genç bakanı oldu.

Expressen tarafından “İsveç’in 30 Yaş Altı En Güçlü Politikacısı” seçildi.