Ruth Rendell

Ruth Rendell

1930 yılında Essex’de doğan Ruth Rendell, öğrenimini tamamlayıp 1948-1952 yılları arasında, çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve yardımcı editör olarak çalıştı. Yirmisine geldiğinde, aynı gazetede çalışan Don Rendell’la evlendi. Bir yıl sonra oğlu doğunca gazeteci olarak çalışmayı bıraktı. Evde roman yazmaya başladıysa da yayıncı bulamadı. Ancak altıncı kitabını tamamlayıp "Başmüfettiş Wexford" karakterini yarattığında romanları yayımlanmaya başladı.

Kısa süre sonra polisiye edebiyatın etkili bir ismi haline gelen Ruth Rendell, "Barbara Vine" imzasıyla da psikolojik gerilim romanları yazdı. Eserleri yirmi iki dile çevrilen yazar, ABD’de de büyük başarı sağladı. Rendell, Amerikan Polisiye Yazarları Birliği’nin verdiği "Edgar" ödülleriyle İngiliz Polisiye Yazarları Birliği’nin verdiği "Altın Hançer" ödüllerini değişik tarihlerde birden fazla kazanmıştır.

Ruth Rendell, 1970 yılında ilk eşi Don Rendell’dan boşanıp yeniden evlendi. Rendell, şu anda Suffolk’ta, XVI. yüzyıldan kalma bir çiftlik evinde yaşıyor.

1990 Sunday Times Edebiyat Ödülü

1987 Altın Hançer (A Fatal Inversion)

1986 Altın Hançer (Live Fesh)

1986 Edgar Ödülü (A Dark-Adapted Eye (Karanlıktaki Gözler))

1985 Gümüş Hançer (The Tree of Hands)

1984 Edgar Ödülü ((Bir kısa öyküsüyle))

1976 Altın Hançer (A Demon in My View)

1975 Edgar En İyi Kısa Öykü Ödülü (The New York Girl Friend)

İngiliz Lordlar Kamarası’ndan Babergh Baronesi unvanı