Sami Kohen

Sami Kohen 1928’de İstanbul’da doğdu. Ailesi Yahudi olan Kohen’in babası gazeteci Albert Kohen’dir. Yükseköğrenimine İstanbul Üniversitesinin Gazetecilik Bölümünde başladı. Ardından ABD’ye gitti ve Pensilvanya Üniversitesini bitirdi. Sami Kohen 1939-1949 yıllarında babasının Ladino ve Fransızca olarak çıkarttığı La Boz de Türkiye (Türkiye'nin Sesi) gazetesini onun vefatından sonra Türkçe olarak önce Türkiye’nin Sesi sonra Haftanın Sesi adları altında yayımladı.

Yeni İstanbul, İstanbul Ekspres ve Tan gazetelerinde dış politika yorumcusu olarak çalıştı. 1954 yılında Ercüment Karacan’ın sahibi olduğu Milliyet gazetesine dış haberler şefi olarak girdi. 1958 yılında ABD’de birçok gazetede konuk gazeteci olarak çalıştı.

Milliyet gazetesinde ara vermeden devam ettiği dış politika ve uluslararası ilişkiler konusundaki köşe yazarlığının yanı sıra ABD’de yayımlanan Christian Science Monitor ve New York Times gazetelerinde de makaleler yazdı. 1960’larda ve 1970’lerde kısa ve uzun süreli olarak birçok dış merkezde görev yaptı. Önemli uluslararası olayları yerinde izledi.

1963 yılında Milliyet gazetesinin genel yayın müdürü Abdi İpekçi’nin Mehmet Ali Birand’ı Sami Kohen’in yanına göndermesi ile onun da gazeteci olmasına vesile oldu. 60’lı yıllarda Milliyet gazetesinde Mehmet Ali Birand, Halit Kıvanç ve Altan Erbulak ile aynı odayı paylaştı.

Türkiye dışındaki medya organlarında “Sam Cohen” imzasını kullandı. 1970’lerde ve 1980’lerde, Türkiye’de The Guardian, The Economist, Newsweek ve The Christian Science Monitor adlı gazete ve dergilerin muhabirliğini yaptı.

1980-1984 yıllarında Uluslararası Basın Enstitüsünde (IPI) yönetim kurulu üyeliği yaptı. Akabinde Türkiye Basın Enstitüsü Derneği başkanlığı görevini yürüttü.

1960 yılında eşi Mirka ile evlendi. Jale ve Alp adlarında bir oğlu, bir kızı oldu.

Sami Kohen Türkiye’de aynı gazete kurumunda en uzun süre hizmet etmiş yazarlardan biridir. Gazetecilik anıları Özer Yelçe tarafından 2007 yılında Sami Kohen Dünyanın Yazısı adıyla kitap olarak yayımlandı.

16 Şubat 2019 tarihinde Sami Kohen’e Türkiye’nin saygın sivil toplum kuruluşlarından “Global İlişkiler Forumu” (GİF), düzenlediği bir törende “Onur Üyeliği” ödülünü verdi.

Yazar ve gazeteci Sami Kohen böbrek yetmezliği sebebiyle hastaneye kaldırıldı ve 18 Ekim 2021 tarihinde hayatını kaybetti.

 

Kitapları:

Bugünkü Japonya (1982)

Değişen Çin (1982)

Dünyanın Yazısı (2008)