Sami Harun Tekin

Sami Harun Tekin

Sami Harun Tekin, 28 Haziran 1977’de Ankara’da doğdu. 1988 yılında Alman Lisesi’ne girdi, aynı yıl Kerem Kabadayı’yla tanıştı. 2 yıl sonra bir anda kurulan rap grubuna girdiğinde gitar çalmayı bilmiyor, ritm enstrümanı olarak cetvel kullanıyordu. 1991 ile birlikte grup bir rock grubuna evrildi, Harun da gitar çalmaya başladı. 1995’te Decision’un bilinç atlamış hali mor ve ötesi kurulduğunda, Derin’in ciddi teşviki ve yardımları ile ufak ufak şarkı söylemeye de başlamıştı. Lise biterken, ne üniversite hayatının nasıl geçmesi gerektiğini, ne de hayatını nasıl kurması gerektiğini biliyordu. 1996 Haziran’ında "Şehir" albümünün çıkışı, aynı yılın Ekim ayında da Boğaziçi Üniversitesi’ndeki felsefe öğreniminin başlaması, Harun’un hayatında çok önemli iki başlangıç noktasıdır.

Üniversite’ye ilk girdiğinde hemen hiçbir şeyi ciddiye almayan Harun, ikinci dönemden itibaren başarılı bir öğrenci olmasını genel olarak felsefeden ve özel olarak da okulundan aslında çok hoşlanmasına bağlar. Yıllar geçtikçe müzik ön plana çıksa da, derslerin kendilerinden çok konularıyla ilgilenmek ve akademik okumalardan sıkılmamak üniversite yıllarında zoru kolay yapmıştır. 1999’da çıkan "Bırak Zaman Aksın" albümü Harun için her yanıyla çok öğretici bir deneyimdi.Hatta ’23’şarkısını o dönemlerde ki kız arkadaşı,Şafak Çatalbaş’a yazdığı ile ilgili söylentiler de mevcuttur.Bırak Zaman Aksın’la aynı yıl yaşanan büyük deprem felaketi ise, hem çok yıkıcı hem de çok yapıcı bir deneyim oldu. Deprem sonrası dönemde Açık Radyo Deprem İletişim Merkezi’nde çalıştı, bu dönemde hayranlık ve sevgi duyduğu Açık Radyo’da iki yayın dönemi boyunca programcı olarak yer almak ona çok şey kattı.

2001 yılı fiziksel olarak en çok zorlandığı yıl oldu: "Gül Kendine" albümü hayatının her alanını amansızca kapladı, yeni deneyimler yeni dersleri getirdi, ve sadece bu grup için ve sadece bu albüm için yapılabilecek ne varsa yapıldı. Bir yandan Boğaziçi’ndeki felsefe ve psikoloji eğitiminin son yılını yaşarken, bir yandan da grubun tarihindeki en yoğun dönemlerden birine tanık oldu. Eylül ayında Boğaziçi’nden mezun oldu.