Sefarad

Sami Levi (Solist)

Doğum tarihi : 13 Nisan 1981

Doğum yeri : İstanbul

1998 yılı Göztepe Lisesi mezunu. Sefarad Grubu 1996da kurulan müzik grubu Musevi Sefarad müziğiyle popüler müzikle bir sentez oluşturur. Grubun üyeleri Sami Levi grubun solisti, Cem Stamati grubun bas gitaristi ve Ceki Benşuşe grubun gitaristi.

22 Aralık 2003 tarihinde yayınlanan ilk albümleri ile müzikseverlerin beğenisini kazanmayı başaran Sefarad Grubu , 30 Nisan 2005’de yayınlanan ve uzun süre liste başı olan ikinci albümleri ile müzik dünyasındaki yerlerini sağlamlaştırdıklarını kanıtladılar. Bu iki albümlerinden Osman Aga, Ne fark eder?, Yastayım, Ben Seni Severim Vakti Geldi, Aşk İçin ve Seni Ne Çok Sevdiğimi gibi birçok hit şarkı çıkaran grubun müziği Türkiye’de büyük ilgi gördü.

Sefarad Grubu her iki albümünde de şarkıların hem Ladino dilindeki versiyonlarını, Türk halkının bu müzikle tanışması için Türkçe adaptasyonlarını yayınlamıştır ve ayrıca Musevi cemaatinde artık çok az konuşulan ve yok olmanın eşiğine gelen Ladino dilindeki şarkıları arşivleme görevi olarak gördüler. Albümlerin haftalarca liste başı kalması, etnik bir müzik türü ile popüler kültürün karışımının başarılı olabileceğinin kanıtı olmuştur.

Grup Sami Levi’nin solo kariyerinden sonra dağılmıştır.