Selçuk Özdağ

Selçuk Özdağ

7 Ağustos 1958 tarihinde Kırıkkale’nin Keskin ilçesi Konur köyünde dünyaya geldi. Babasının adı Halil, annesinin adı Hatice’dir. Ankara İncirli İlköğretim Okulu ve Ankara Gazi Lisesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi ve Manisa Gençlik ve Spor Akademisi mezunudur.

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisansını, 2003 yılında da doktora eğitimini tamamladı. 2012 yılında ise doçent oldu.

Çalışma hayatına 1987 yılında başlayan Selçuk Özdağ milletvekili seçildiği 2011 yılına kadar çeşitli kurumlarda görev yaptı. 1975 yılında üniversite öğrencisi olarak Manisa Ülkü Ocaklarında başlayan siyasi faaliyetleri, kuruluşunda etkin rol aldığı Büyük Birlik Partisinin çeşitli kademelerinde (MKYK, MYK, YİK) 17 yıl boyunca devam etti.

Muhsin Yazıcıoğlu’nun vefatından sonra BBP’den istifa etti. 2011 seçimlerinde AK Partiden Manisa milletvekili seçildi. 2015’te ikinci defa Manisa’dan vekil oldu ve 12 Eylül 2015 tarihinde yapılan kongrede MKYK üyesi seçildi. AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu.

Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu Üyeliği, Soma Maden Kazası ve Maden Kazaları Araştırma Komisyon Üyeliği, TBMM FETÖ Darbesini Araştırma Komisyon Başkan Vekilliği görevlerinde bulundu. 12 Eylül 2019 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisinden istifa etti ve Gelecek Partisi Kurucular Kurulu üyesi oldu. Hâlen bu partide Genel Başkan Yardımcısıdır. Özdağ’ın yayımlanmış altı adet kitabı ve çok sayıda makalesi mevcuttur. Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an Kursu Öğreticiliğinden emekli olan Huriye Özdağ ile evlidir ve iki kız evlat babasıdır.

Kaynak: https://www.elipskitap.com.tr/yazar/selcuk-ozdag/