Şerif Ali Tekalan

Şerif Ali Tekalan

1952 yılında Afyon’un Sandıklı ilçesinde doğdu. 1976 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. 

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim üyesi olarak çalıştı. Bu dönemde örgütün sözde "Kayseri imamlığı"nı yaptı. 1991 yılında profesör oldu. 1990-1991 yılları arasında TÜBİTAK Tıp Araştırma Grubu Yürütme Komitesi sekreteri oldu. 1992 yılında YÖK üyeliğine seçildi. YÖK Yürütme Kurulu üyesi olarak görev yaptı. 2010 yılında Fatih Üniversitesi rektörü seçildi. 

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında "FETÖ çatı davası", "KPSS sorularının sızdırılması" ve "Futbolda şike kumpası" gibi davalarda sanık olarak yargılandı. 

2017 yılında FETÖ/PYD örgütüne ait Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas eyaletinin Houston şehrindeki North American University rektörlüğüne getirildi. 

Halen firari durumda olan Tekalan, İçişleri Bakanlığının terörden arananlar listesinde kırmızı kategoride yer alıyor. 

ABD’de faaliyet gösteren "Göçmenlik Çalışma Merkezi"nin şubat 2019’da yayınladığı raporda, North American Üniversitesi’nin yurt dışından gelen kişilere F1 vizesi sağlamak amacıyla çalışan ve aktif olarak kaliteli eğitim vermeyen ve eğitim kalitrsinden yoksun 38 üniversitenin adı açıklandı. Tekalan’ın rektörlüğünü yaptığı North American Üniversitesi de "eğitim kalitesinden yoksun" ve "ABD’ye gelen kişilere F1 öğrenci vizesi almaya odaklı" faaliyet gösteren okullar listesinde yer aldı.

Söz konusu listede bu üniversitelerin, "açıkça Gülen hareketiyle bağlantılı" çalıştığına da dikkat çekildi. 

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç Karlov’un 19 Aralık 2016’da öldürülmesine ilişkin yapılan soruşturmada da Tekalan’ın adı geçti. Suikast soruşturması kapsamında tutuklanan, cinayetin işlendiği serginin organizatörü Mustafa Timur Özkan ile Tekalan arasında para trafiği tespit edildi. İncelemeye göre, 2012’de Mustafa Timur Özkan’a 100 lira gönderen Tekalan’ın, "Gezgin Gözüyle Kalınıngrad’dan Kamçatka’ya Rusya" sergisini düzenleyen Türkiye Gezginler Kulübüne de 2011-2014’te beş işlemde 500 lira gönderdiği ortaya çıktı.

Tekalan, Ağustos 2015’te oğlu Tarık Tekalan’ı, Esed rejiminin finansörü olarak gösterilen Hashem Akkad’ın kızı Lana ile evlendirmesiyle de Türk medyasına haber oldu.

Tekalan’ın dünürü Akkad’ın, Beşşar Esed’e çok yakın bir isim olduğu, Suriye’de bir dönem milletvekilliği yaptığı, petrol ve plastik sektörü dahil farklı alanlarda 14 şirketi bulunduğu belirtildi.

Akkad’ın Suriye rejiminin ordusuna askeri teçhizat sağlayan en önemli iş adamlarından biri olduğu, Esed rejimiyle doğrudan bağlantıları gerekçesiyle İngiltere ve Fransa’ya giriş yasağı bulunduğu ifade edildi.