Sertab Erener

Sertab Erener


Sertab Erener, İstanbul’da doğdu. İstanbul Devlet Konservatuarı’nda mezun oldu.

1990’ların başında, Sezen Aksu gibi bir çok ünlü sanatçıyla aynı sahneyi paylaştı. 1992 yılında yine Sezen Aksu’nun desteğiyle ilk albümü “Sakin Ol”u çıkardı. Sertab Erener’in ikinci albümü “Lal” 1994 yılında yayınlandı. Ardından 1997 yılında “Sertab gibi”, 1999 yılında “Sertab Erener” ve 2001 yılında “Turuncu” isimli albümleri çıktı.

Jose Carreras ve Ricky Martin gibi dünyaca ünlü sanatçılarla düet yapma imkanı buldu.

Sertab Erener, 24 Mayıs 2003’de, Letonya’nın başkenti Riga’da elde ettiği Eurovision başarısının ardından ‘Every Way That I Can’ single’ı piyasaya çıktı. Single tüm Avrupa müzik marketlerde satışa sunuldu ve haftalarca Avrupa müzik market satış listelerinde bir numara olarak kalmayı başardı.

Eurovision başarısının ardından 2004 yılının Ocak ayında Sertab Erener, “No Boundaries” adlı ilk İngilizce albümünü çıkardı. ‘No Boundaries’, başta Almanya olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde müzik marketlerde yer aldı.

Sertab Erener 2005 senesinde, “Aşk Ölmez” adlı albümünü piyasaya çıkardı. Haziran 2005’de, Türkiye ve birçok Avrupa ülkesinde gösterime giren Fatih Akın belgeseli ‘Crossing the Bridge – Sound of İstanbul’ için, Madonna’nın ‘Music’ parçasını yeniden yorumladı.

Sertab Erener, 22 Ekim 2005’de, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da gerçekleşen muhteşem Eurovizyon 50. Yıl kutlaması ‘Congratulations’ galasında, ‘Everyway That I Can’ şarkısıyla Türkiye’yi yeniden başarıyla temsil etti.

“Sertab Goes To The Club – with Murat Uncuoğlu & Aytekin Kurt” 2007 Nisan başında tüm müzik marketlerdeki yerini aldı. Son olarak yine 2007’de “The Best of Sertab Erener-En İyiler” albümünü yayınlayan Erener, bu albümde en sevilen şarkılarını tekrar yorumladı.